Sâmiha Ayverdi Arşivi

MEKTUPLAR

Bu arşiv Sâmiha Ayverdi'nin aile fertleri ve yakın çevresiyle; edebiyat, sanat, ilim ve siyaset dünyasından önemli kişilerle mektuplaşmalarını içermektedir. Yaklaşık 5000 adet mektubun bir kısmının karşılıkları mevcutken, bir kısmı tek taraflıdır. Eski Türkçe ile yazılmış mektuplar, Latin harflerine aktarılmaktadır.

2015 yılı itibariyle bu arşivden yararlanılarak bir "Mektuplar" serisi oluşturulması kararlaştırılmıştır. Şu an itibariyle Sâmiha Ayverdi'nin; Belkıs Dengiz, Annemarie Schimmel, Nâzik Erik, İlhan Ayverdi, Sofi Huri - Safiye Erol - Nezihe Araz, Kemal Yurdakul Aren, Vehbi Güneri (2 cilt), Özcan Ergiydiren, İnci A. Birol ve İlim Fikir ve Sanat Adamları ile mektuplaşmaları kitaplaştırılarak Kubbealtı Yayınları tarafından basılmıştır.

Mektuplar arşivinin ayrıntılı listesi için tıklayınız.

BASIN

Bu bölüm, basında Sâmiha Ayverdi'nin eserleri ve edebî kişiliği hakkında çıkan haber ve yazıları, kendisiyle yapılan röportaj ve anketleri, kendisinin sunduğu tebliğ, konferans ve konuşmaları içermektedir. Aynı zamanda Ayverdi'nin kitaplarında yer almayan, çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmış yazıları da bulunmaktadır. Farklı yazarlarca Sâmiha Ayverdi’nin yazı ve kitaplarından yapılan alıntılar da arşive eklenmiştir.

Basında Sâmiha Ayverdi (1942-1992) yazıları için tıklayınız.

Basında Sâmiha Ayverdi (1993-2020) yazıları için tıklayınız.

Konferans, tebliğ, röportaj vb. metinler için tıklayınız.

Hakkında yazılan eserler için tıklayınız.

İçinde Sâmiha Ayverdi geçen yazılar için tıklayınız.

DİĞER

Bunların dışında arşivimizde Sâmiha Ayverdi'ye verilen ödüller, ona ithaf edilmiş eserler, vefatının ardından düzenlenen anma toplantıları bildirileri, hakkında yapılan tez çalışmaları da mevcuttur.

Sâmiha Ayverdi’ye verilen ödüller için tıklayınız.

İthaflar için tıklayınız.

Sâmiha Ayverdi'yi anma toplantıları için tıklayınız.

Hakkında yapılan tezler için tıklayınız.