UZAKTAN EĞİTİM – Farsça Başlangıç Seviyesi

Hoca: Dr. Mîlâd Salmânî

Süre: Toplam 20 ders

Dönem: Eylül 2024

Gün/Saat: Her Çarşamba saat 20.00-22.00 arası

Ücret: 5000 TL

FARSÇA KONTENJANIMIZ SINIRLIDIR.

Başlangıç seviyesindeki dersler Farsçanın alfabesinden başlatılmaktadır (Derse katılmak için Arap harflerini okuyabiliyor olmak ön şarttır) . Akabinde zamirler ve tamlamalar gibi temel kaideleri gösterilmekte olup basit cümleler ve diyaloglar üzerine durulur. Derslerin devamında Farsçadaki fiil çekimleri gösterilip ve bol örnek cümleler çözümlemeleri yapılmaktadır. Dersler ilerledikçe sadece modern Farsça değil Klasik Farsça da dikkate alınmakta ve Mevlânâ, Sâdî, Hâfız gibi büyüklerin eserlerinden bazı örnekler gösterilmektedir. 2 kura denk gelen bu 20 dersin sonunda öğrencilerin modern Farsçayı başlangıç seviyesinde anlamak, yazmak ve konuşmak için bilinmesi gereken zamanlar, cümle yapıları ve belli başlı dil kaidelerini görmüş olup belli bir seviyede olan haber metinleri, hikâyeleri ve şiirleri okuyup anlayacak duruma gelmiş olması beklenmektedir. Başlangıç seviyesini tamamlayan kişi orta seviye metinleri okuyabilir.

Derslerin internet üzerinden canlı olarak yapıldığı bu sistemde Zoom Video Konferans programı kullanılmaktadır.

Sınıf ortamında yüzyüze Farsça derslerini yıllardır devam ettiren vakfımız önümüzdeki süreçte derslerini uzaktan eğitimle devam ettirebilecek altyapı ve eğitim materyaline sahiptir.

Öğrencilerin önceden belirlenen saatte, internete bağlanabildikleri her yerde derse devam edebildikleri Kubbealtı Uzaktan Eğitim programında, eğitim materyalleri öğrencinin ekranına yansıtılır. Dersler etkileşimli ve katılımcı odaklı olduğu için öğrenim başarısı çok yüksektir.

Dersler başlamadan önce katılımcıların, bilgisayar, tablet ya da cep telefonlarına Zoom Video Konferans programını indirmiş olması gerekmektedir.

Programı güvenli indirmek için zoom.us/download adresi kullanılmalıdır.

*Kaçırdığınız canlı eğitimleri göndereceğimiz şifre ile 3 gün süresince istediğiniz kadar izleyebilirsiniz.

KURS VE EĞİTİM PROGRAMLARI İÇİN KUBBEALTI VAKFI’NIN BANKA HESAP BİLGİLERİ:
TR54 0006 2000 0440 0006 2987 09
Garanti Bankası Çemberlitaş Şubesi

Alıcı Adı: Kubbealtı İktisadi İşletmesi

Önemli Not: Açıklama bölümüne kayıt olmak istediğiniz dersin adını açık bir şekilde yazmayı ve dekontunuzu bize (0534 766 23 56) Whatsapp ile göndermeyi ve kaydedildiğinize dair teyit almayı unutmayınız.

Yine aynı mesaja ayrıntılı olarak eğitim bilgilerinizi (lise/lisans/yüksek lisans/ doktora) sırasıyla yazınız.

Okullarınızın bölüm ve enstitülerini yazmayı unutmayınız.

Mesleğinizi, ev adresinizi ve e-posta adresinizi de bilgilerinize ekleyiniz.

Dr. Milad Salmani

1988 yılında doğdu. 2010 yılında Tahran, Allâme-i Tabâtabâî Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümününden mezun oldu. 2013 yılında İstanbul Üniversitesi, Yeni Türk Dili Anabilim Dalında yüksek lisans eğitimine başladı ve 2015 yılında “Şeyh Mustafa Bin Şeyh Yusuf’un Fetih Sûresi Tefsiri (Metin-Günümüz Türkçesine Çeviri-İnceleme-Sözlük) başlıklı yüksek lisans tezini tamamladı. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi, Türk-İslam Edebiyatı Anabilim Dalında doktoraya başladı 2020 yılında "Sarı Abdullâh Efendi’nin 'Cevâhir-i Bevâhir-i Mesnevî'si, I. Cilt (İnceleme-Metin)" başlıklı tezini tamamlayarak doktor oldu. 2018-2022 eğitim öğretim yılından itibaren Haliç Üniversitesi’nde muhtelif dersler veren Salmani, hâlen Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde öğretim üyesidir. Milad Salmani 2017 yılından bu yana Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı’nda başlangıç ve ileri seviye Farsça derslerini yönetmektedir. Klasik Türk edebiyatı, Türk müziği ve İran edebiyatı gibi alanlarında akademik çalışmalar yapan Salmani, Kubbealtı Neşriyat tarafından yayımlanan Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver’in bazı defterlerini yayına hazırlamıştır. Ayrıca Salmani’nin İran’da ve Türkiye’de yayımlanan çok sayıda tercüme eseri de bulunmaktadır.