Mektuplar-2

Annemarie Schimmel

Yazar: Sâmiha Ayverdi
ISBN: 978-605-4750-19-1
Hazırlayan: Didem Havlioğlu - Sâmiha Uluant
Sayfa Sayısı: 232
Boyut: 16.50cm x 21.50cm
Yayım Tarihi: 2015
Baskı: 2

Bu kitabı oluşturan mektuplar, Sâmiha Ayverdi ve Annemarie Schimmel’in 1953 yılının Aralık ayında başlayıp Ayverdi’nin 1993 yılında vefatına kadar devam eden yazışmalarıdır.

"...Bilmem bu hasetlerin biri hayatımın içini yakından tanımış olsaydı galiba kendisi için daha kolay bir kısmet isterdi. Halbuki ben memnunum. Şükran ve sevinçle dolu. Çünkü bu sabah küçük bir kelebek bana geldi, parmağımın ucunda oturdu, güzelliğini gösterdi. Çok şirin ve sevimli bir hayvancık! Bundan ötürü sabahtan beri memnunum. Bir yalancı meslektaşıma rastlamakla beraber kelebeğin sevgisi mühim. Meslektaşın garip davranışı ehemmiyetsiz..."

Annemarie Schimmel

"...İyilik haberlerinize çok memnun olmakla beraber arkadaşlarınız tarafından gösterilen anlayışsızlığa âdeta hüzün duydum. Mâmâfih işin aslına bakılacak olursa bu da biremr-i tabii. Zîra insanoğlu şu bedenî venefsânî temâyül ve ilcâlarına hâkim olup onlardan boş kalan yere ruhânî ve insânî unsurlar getirmedikçe; kıskançlık, haset,yalan ve kibir gibi sıfatların elinden, dilinden zuhur etmemesi gayri kabil. Ne yapalım? Bütün bunlara bir nevi hüzünduysak da mey’us ve mükedderolmayız; çünkü zehre karşı panzehir olan aşk ve iman, havamızı dembedem temizlemekte ve yıkamakta."

Sâmiha Ayverdi

Kitap Hakkında Basından Haberler:

https://semazen.net/mektuplar-2/