Prof. Dr. Şeref Nâci Engin
![](https://kubbealti.org.tr/storage/uploads/images/2020/08/olC4YOnMPY_large.jpeg)
15 Ağustos 1964 tarihinde Erzurum'da doğdu. İlk öğrenimini Iğdır’da, orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Yıldız Teknik Üniversitesi, Elektrik Mühendisliği Bölümünü 1985 yılında bitirdi. 1987 yılında aynı Bölümde Araştırma Görevlisi oldu.1989-1990 yıllarında bir yıl süreyle Milli Savunma Bakanlığı adına MKEK’nda Kalite Kontrol Mühendisi olarak görev yaptı. 1991-1992 yıllarında Savunma Sanayii Müsteşarlığı araştırmacısı olarak İspanya’da Otomatik Uçuş Kontrol Sistemleri alanında bir yıl uygulamalı eğitim aldı. 1994-1998 yılları arasında Doktorasını İngiltere'de yaptı. 2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi'ne Öğretim Üyesi olarak döndü.
2009-2012 yılları arasında TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi, Enerji Enstitüsü'nde Baş Uzman Araştırmacı olarak görev yaptı. 2012-2014 yıllarında Yıldız Teknopark Genel Müdürlüğü ve Teknoloji Transfer Ofisi kurucu yöneticiliğini yaptı. 2014 yılında üniversiteye geri döndü. Hâlen Yıldız Teknik Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Fakültesi, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümünde Öğretim Üyesi olarak çalışmakta, Bölüm Başkanlığı görevini sürdürmektedir. İngilizce bilen Engin evli ve bir çocuk babasıdır.