Kurslar UZAKTAN EĞİTİM- OSMANLI ARŞİV BELGELERİ OKUMA VE DEĞERLENDİRME- RİKA

  • UZAKTAN EĞİTİM- OSMANLI ARŞİV BELGELERİ OKUMA VE DEĞERLENDİRME- RİKA

  • Hoca : Orhan Sakin
  • Süresi : 4 Hafta- Haftada 2 gün
  • Dönem : 17 Ağustos 2020-10 Eylül 2020
  • Gün / Saat : Pazartesi-Perşembe / 21.00-22.30
  • Ücret : 250 TL (Her Zoom oturumu ort.15 TL)

Başlangıç seviyesi için tıklayınız.

İleri seviye için tıklayınız.(UZAKTAN EĞİTİM- İLERİ DÜZEY OSMANLI ARŞİV BELGELERİ (RİKA-DÎVÂNÎ VE YAZMA ESER))

KURS HAKKINDA AYRINTILI BİLGİ ALMAK İÇİN: 0534 766 23 56 NUMARALI TELEFONU ARAYABİLİRSİNİZ

Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfında her seviye Osmanlı Türkçesi kursu uzaktan eğitimle devam etmektedir. Derslerin internet üzerinden canlı olarak yapıldığı bu sistemde Zoom Video Konferans programı kullanılmaktadır. Sınıf ortamında yüzyüze Osmanlı Türkçesi derslerini yıllardır devam ettiren vakfımız önümüzdeki süreçte derslerini uzaktan eğitimle devam ettirebilecek altyapı ve eğitim materyaline sahiptir. 

Öğrencilerin önceden belirlenen saatte, internete bağlanabildikleri her yerde derse devam edebildikleri Kubbealtı Uzaktan Eğitim programında, eğitim materyalleri öğrencinin ekranına yansıtılır. Dersler etkileşimli ve katılımcı odaklı olduğu için öğrenim başarısı çok yüksektir. 

Dersler başlamadan önce katılımcıların, bilgisayar, tablet ya da cep telefonlarına Zoom Video Konferans programını indirmiş olması gerekmektedir.

Programı güvenli indirmek için zoom.us/download adresini kullanınız. 

Kaçırılan eğitimler için haftada bir kez tek oturumluk telâfî dersleri yapılacaktır. 


Orhan Sakin’in seminerlerinde, Osmanlı arşiv belgeleri; belgelerin hazırlanışı, türleri, yazı cinsleri, dili, târihi gelişimi, târihlenmesi ve çözümleri anlatılacak; klasik dönem belgelerinden Hatt-ı hümâyunlar ve telhisler ile Tanzîmat sonrası belgelerinden irâdeler ve arz tezkireleri üzerinde durulacaktır. Tanzîmat sonrası resmî yazışmalarda kullanılan rik'a yazısı, belgelerin diplomatik özellikleri ile birlikte öğrenilecektir. Gramer bilgilerinin eksikleri itmam edilecektir.

ORHAN SAKİN
1960 yılında Yozgat’ta doğdu. 1982 yılında Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden mezun oldu. Yüksek Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Türkiyat Enstitüsünde (Ortaçağ Tarihi) yaptı. Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nde uzman ve idareci olarak çalışmaktadır. Osmanlı Türkçesi, arşiv belgeleri, Türkmenler, nüfus ve etnik yapı konuları başta olmak üzere, Osmanlı tarihiyle ilgili çeşitli çalışma ve yayınları bulunmaktadır. Evli ve üç çocuk babasıdır.

KURS VE EĞİTİM PROGRAMLARI İÇİN 
KUBBEALTI VAKFI’NIN BANKA HESAP BİLGİLERİ:
TR54 0006 2000 0440 0006 2987 09
Garanti Bankası Çemberlitaş
Kubbealtı İktisadi İşletmesi

Önemli Not: Açıklama bölümüne kayıt olmak istediğiniz dersin adını açık bir şekilde yazmayı unutmayınız