Kurslar Üslûp-Repertuar

  • Üslûp-Repertuar

  • Hoca : Münip Utandı / Serap Çağlayan
  • Süresi :
  • Dönem : 05.10.2019-30.05.2020
  • Gün / Saat : Cumartesi - 13.00-15.00
  • Ücret : 250 TL/AY World ve Bonus karta 8 taksit.

Üslûp-Repertuar derslerimiz Münip Utandı tarafından verilmektedir.

MÜNİP UTANDI

Antakya’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Antakya’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki yüksek öğrenimi sırasında Ruhi Ayangil yönetimindeki Boğaziçi Üniversitesi Türk Müziği Korosu’na, Dr. Ali Rıza Kural yönetimindeki İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Korosu’na, Melahat Pars yönetimindeki Kadıköy Musiki Cemiyeti’ne ve Süheyla Altmışdört ile Ender Ergün yönetimindeki Üniversite Korosu’na devam etti.

1975’te kurulan Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun ilk kadrosunda yer alışından itibaren büyük destek ve teşvik gördüğü Nevzad Atlığ ile çalışmalarını sürdürdü. Koronun yurtiçinde ve yurtdışında verdiği konserlerde, TV ve radyo programlarında solist olarak görev aldı. Çok sayıda özel konser verdi. TV dizilerine, tiyatro oyunlarına ve radyofonik piyeslere sesi ile katkıda bulundu.

Uluslararası İstanbulFestivali, Bach Günleri, Gaetano Donizetti Bergamo Musica Festival, Akl-ı Selim’in Müziği, Ülker Türk Müziği Günleri, Gülnihal, Uluslararası Adalar Festivali, Nardis Jazz Club, Ramazan’da Jazz gibi birçok festivale ve etkinliğe solist olarak katıldı. Yansımalar, İncesaz, Nevasaz, Ruhi Ayangil Meşk Birimi, OMAR (İstanbul Üniversitesi Osmanlı Müziğini Araştırma ve Uygulama Merkezi) gibi birçok topluluklarla konserler vermektedir.

Sesinin genişliği ve orijinal rengi ile son dönemin önde gelen yorumcularından biri olarak kabul edilmektedir. Aynalıkavak’tan Kalamış’a, Münip Utandı, Bitmese Sevgi, Seslenişler Bekleyişler, Mevlana Yolu, Gidem Dedim, Çeşm-i Dil, Boğaziçi, Fikrimin İnce Gülü, Yeşil Bursa, Türk Hava Yolları 75. Yıl CD’si, Eski Şarkılar, Kuy-i Hicaz, TÜBİTAK projesi olan ve 30 Klasik Türk Müziği eserinden oluşan CD ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi araştırma projesi olan Klasik Türk Musikisi’nde az kullanılmış makamlardan oluşan Danyal Mantı’nın besteleri albümü Nadide İnciler olmak üzere 17 albüm yayınladı.

Müzik dışında stilize çalışmalarında da bulunan sanatçı eserlerini 1994’te Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde düzenlediği bir sergide değerlendirdi. Mütevvelli heyetinde yer aldığı Anne ve Bebek Sağlığı Vakfı’nın yararına konserler vermektedir. Bir dönem Açık Radyo’da “Unutulmuş Ne Varsa” isimli solo programı canlı olarak sunan Münip Utandı; ayrıca İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda üslup, repertuar ve yorum derslerinin yanı sıra aynı konservatuarın Bilimsel ve Sanatsal Etkinlikler Düzenleme Kurulu (BİSED) tarafından düzenlenen “Ustalarla Atölye Çalışmaları” adı altında Master Class programını yürütmekte ve OMAR’da (İstanbul Üniversitesi Osmanlı Müziğini Araştırma Merkezi) repertuar ve üslup dersleri vermektedir.

2013 yılında Beyoğlu Belediyesi ve Türk Musikisi Vakfı tarafından düzenlenen Itrî Klasik Türk Musikisi Ödülleri’nde “Yılın Ses Sanatçısı”; ESKADER (Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği) 2014 yılı müzik ödüllerine layık görülmüştür. Halen görev yaptığı Cumhurbaşkanlığı Korosu’nda uzun yıllar sanat kurulu üyeliği de yapan Münip Utandı ses sanatçısı Ceyda Utandı ile evli ve zaman zaman birlikte konserler verdiği İTÜ TM Devlet Konservatuarı’ndan yüksek lisans mezunu ve Cumhurbaşkanlığı Korosu ses sanatçısı Merve Utandı Kalkan’nın babasıdır.

Kursun verildiği yer: İstanbul Fetih Cemiyeti