Tüm Duyurular

  Türk-İslâm Düşüncesi Önderleri Sempozyumu
 • Türk Ocakları'nın 105. Kuruluş Yıldönümü münâsebetiyle İzmir Şubesi olarak düzenlemiş olduğumuz "Türk-İslâm Düşüncesi Önderleri : Ebu Hanife, İmam-ı Matüridi ve Ahmet Yesevi Sempozyumu"nda sizleri de aramızda görmekten büyük onur ve mutluluk duyacağız.

  Dr. Ömer Alper ERDEM
  İzmir Türk Ocağı Bşk.

 • Sâmiha Ayverdi, Sene-i Devriyesinde Anıldı
 • Sâmiha Ayverdi, vefâtının 24. senesinde Sâmiha Ayverdi Anadolu Lisesi'nin öğrencilerin duâlarıyla mezarı başında anıldı...

 • Vefat. Ali Murat DARYAL Hocayı kaybettik.
 • Prof .Dr. Ali Murat Daryal Beyefendi Hakk'ın rahmetine kavuşmuştur. Bugün (16 Mart Perşembe) ikindi namazını müteâkip Şâkirin Camii’nde kılınacak cenâze namazının ardından defnedilecektir. Allah rahmet eylesin.

  Prof. Dr. Ali Murat Daryal 1931'de İstanbul'da doğdu; 1950'de Taksim Erkek Lisesi'nden sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap-Fars Filolojisi ve daha sonra da Psikoloji Bölümlerinden mezun oldu. Aynı Üniversite'nin İslâm Tedkikleri Enstitüsü'nde çalışmalar yaptı. Bazı orta-öğretim kurumlarında din dersi öğretmenliğinden sonra 1966 yılında İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü öğretim görevliliğine tayin edildi. Buranın Fakülteye dönüştürülmesinden sonra, "İslâm'ın Doğuşu ve İlk Yayılışının Psiko-sosyal Açıdan Tahlili" adlı çalışmasıyla doktor unvanını aldı. 1998 yılında Din Psikolojisi Anabilim Dalı profesörü ve aynı yıl yaş haddinden emekli oldu Basılmış Kitapları:Kurban Kesiminin Psikolojik Temelleri; Dinî Hayatın Psiko-sosyal Temelleri; Psiko-sosyal Açıdan Medeniyetler ve Mesajları; İslâm'ın Değerleri ve Yorumları adlı son eseri 2016 yılında yayımlandı.

  Çalışmalarını son nefesine kadar devam ettiren Hocamız 16 Mart 2/17 tarihinde vefat etti. Ailesi ve sevenlerinin başı sağ olsun Mevlâ rahmet eyleye.

 • Vefât
 • Merhum Milli Eğitim Bakanı ve İstanbul Fetih Cemiyeti'nin kurucularından Tevfik İleri Bey'in oğlu Câhit İleri vefat etmiştir. Cenâzesi 9 Şubat Perşembe günü öğleyin Ankara Kocatepe Câmii'nden kaldırılarak Asrî Mezarlığa defnedilecektir.

  Allah'tan rahmet diliyoruz.

 • Osmanlı Türkçesi Sertifikaları Sahiplerini buldu
 • Osmanlı Türkçesi kursiyerlerimiz 16 haftalık eğitimi bitirip sertifikalarını almaya hak kazandılar.

 • ŞEHİR Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hatice Aynur ve İTÜ Öğretim Üyesi Dr. A. Hilal Uğurlu'dan "Osmanlı Mimarlık Kültürü”
 • İlgili yazıyı okumak için lütfen tıklayınız

 • Münip Utandı : Bir Meş'aledir
 • Yalçın Çetinkaya'dan Münip Utandı ve kitabı Bir Meş'aledir hakkındaki yazıyı okumak için lütfen tıklayınız

 • Emir Eş'ten 'Kültürel Kodlarımızın Belirlenmesinde Sahaf Malzemesinin Önemi''
 • Emir Eş'ten 'Kültürel Kodlarımızın Belirlenmesinde Sahaf Malzemesinin Önemi'' Dolmabahçe Sarayı Müzecilik ve Tanıtım Başkanlığı'nın ev sahipliğinde gerçekleşecek olan konferans, Sultan Abdülhamid Konferans salonu'nda 26 Ocak Perşembe saat 16:30'da sanatseverlerle buluşuyor.

 • Kubbealtı Bursiyerlerinin Dikkatine
  Değerli kubbealtı bursiyerleri bu ayın bursunu 13 Ocak Cuma 14.00-16.00 saatleri arasında Kemal Aren hocadan alabilirsiniz.
  Iyi dileklerimizle.
 • Değerli kubbealtı bursiyerleri bu ayın bursunu 13 Ocak Cuma 14.00-16.00 saatleri arasında Kemal Aren hocadan alabilirsiniz.
  Iyi dileklerimizle.

  Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı

 • Kubbealtı Sohbetlerinde Bu hafta;
  "Hz. Peygamber Ve Gayr-i Müslimler"
 • Konuşmacı: Doç. Dr. Mustafa Fayda

  Konu: "Hz. Peygamber Ve Gayr-i Müslimler"

  Tarih: 7 Ocak 2017 Cumartesi

  Yer: Çemberlitaş Köprülü Medresesi

 • Vefat.
  Seher Aşıcı'nın eşi, Meleknur Aşıcı'nın babası Doç. Dr. Murat Aşıcı 1 Ocak 2017 Pazar sabahı Hakk'a yürümüştür.
 • Seher Aşıcı'nın eşi, Meleknur Aşıcı'nın babası Doç. Dr. Murat Aşıcı 1 ocak 2017 Pazar sabahı Hakk'a yürümüştür.

  2 Ocak Pazartesi günü öğlen namazına müteakiben Merkezefendi Camii'de eda edilecek cenaze namazı sonrası Beşyüzevler Kabristanına defnedilecektir.

  Merhuma Allah'tan rahmet dileriz.

  Seher Aşıcı: 05377200109

 • İstanbul Fetih Cemiyeti'nden Yeni Bir Kitap - Osmanlı Mîmârîsi Cilt 1
 • İstanbul Fetih Cemiyeti, Osmanlı mimârîsinin başlangıcından Fatih Sultan Mehmet Devri sonuna kadarki dönemi içeren merhum Ekrem Hakkı Ayverdi' nin dört ciltlik büyük mimâri çalışması ile Dr.İ.Aydın Yüksel'in kaleme aldığı bunun beşinci cildi olan II.Bayezid-Yavuz Sultan Selim Devirlerini yeni bir düzen içinde birleştirerek tekrar yayımlamaya karar vermiştir. Padişah devirlerine göre hazırlanan beş cildin yeniden tanziminde, tüm devirleri kapsayacak biçimde alfabetik olarak şehirlere göre düzenleme yapılmıştır. Yayımladığımız 1. Ciltte "A" harfiyle başlayan şehirler ele alınmıştır. Dr. İ. Aydın Yüksel tarafından titizlikle yayına hazırlanan bu eserde ilk beş ciltte yer alan bilgiler tekrar incelenmiş, yeni bilgiler ve yeni, renkli resimler ilave edilmiştir.

 • Kubbealtı Sohbetlerinde Bu Hafta: Sultan Süleyman ve Çağı
 • Konuşmacı: Prof. Dr. Feridun Emecen

  Konu: Sultan Süleyman ve Çağı

  Tarih: 3 Aralık 2016 Cumartesi 16.00

  Yer: Çemberlitaş Köprülü Medresesi

 • Ressam Ahmet Yakupoğlu Beyefendi bugün Kütahya'da Hakk'a yürüdü
 • http://yenikutahya.com/2016/10/02/yakupoglu-hakka-yurudu/

  Ressam Ahmet Yakupoğlu Beyefendi bugün Kütahya'da Hakk'a yürümüştür. Cenazesi 3 Ekim 2016 Pazartesi ikindiyi müteakiben Kütahya Ulucami'den kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin

 • Selim İleri'den Sâmiha Ayverdi'nin mektupları üzerine bir yazı
 • Üç yalnız kadın, üç ayrı içli öykü, üçünün de Sâmiha Ayverdi’ye yazdığı mektuplar; Mektuplar 5 (Kubbealtı Neşriyat). Kitabı hazırlayan Sâmiha Uluant Ataman diyor ki; “Bu kitap; bambaşka coğrafyalardan ve kültürlerden gelip yolları birbiriyle kesişen ve hayatlarının bir dönemini aynı duygu ortaklığı içinde paylaşan üç kadın yazarın, Sâmiha Ayverdi’ye yazdıkları mektupları ve dostluklarının hikâyesini içermektedir.”

  Safiye Erol, Nezihe Araz, “Arap-Hristiyan bir ailenin kızı Sofi Huri”... İlk ikisini tanıyorum; Safiye Erol’un, romancı ve görkemli denemeler yazarı Safiye Erol’un iyi bir okuruyum; değerli Nezihe Araz’la yıllarca birlikte çalıştık. Sofi Huri adını herhalde ilk kez Nezihe Hanım’dan işitmişimdir; sonra Ayverdi’nin kimi yazılarında, bir kitapta bu ad tekrar karşıma çıktı. Şimdiyse Ataman’ın binbir güçlükle edindiği bilgiler aracılığıyla Sofi Huri’yi daha yakından tanıdım.

  Sâmiha Ayverdi’ye yazılmış mektupların karşılıkları ne yazık ki yok. Ayverdi her zamanki özeniyle kendisine yazılmış mektupları korumuş. Ayverdi’nin ölümünden sonra mektuplar Enstitü’nün korumasıyla bugüne gelebilmiş.

  Sâmiha Uluant Ataman mektup yazarlarının tek tek portresini çiziyor, kaleme getiriyor. Bu da kitaba apayrı bir zenginlik katıyor. Ne yalan söyleyeyim, önce Nezihe Araz portresini okudum. Sevgili Sâmiha’nın incelikle anlattığı gibi, geçen yaz, Gezi Pastanesi’nde buluşmuştuk, hatırladıklarımı dilim döndüğünce anlatmaya çalışmıştım. Neziha Araz benim yalnız bir büyüğüm değil, gerçek bir dostumdu.

  Sâmiha’nın görüştüğü kişiler arasında ustalar ustası Yıldız Kenter de var. Yıldız Hanım’ın söylediklerinden alıntılıyorum, içim sızlayarak:
  “Bana hayatımın bir döneminde pek çok şey öğreten bir müstesna bilgi kaynağıydı. (...) Onu son gördüğümde mutluydu. Çocukluğuna dönmüştü. Ellerini çırparak şarkı söylüyordu. Bu yüzden uzun bir ölümü oldu. Çünkü bilinci yerinde değildi. Onun için, benim için, hepimiz için acıklı olan buydu aslında.”

  Nezihe Araz bilgisini, birikimini, başkalarıyla paylaşan, bu paylaşmadan onur duyan gerçek bir yazı emekçisiydi. Birçoğumuza emeği geçmiştir. Hiç belli etmez, yakınmazdı ama ‘ağır’ yalnızlardandı. Öyle sanıyorum ki, tek sığınağı, avuntusu, tek mutluluğu çalışmaktı.

  Sâmiha Uluant Ataman iyi ki bu mektupları derlemiş ve o güzel portre yazılarını kaleme almış. Okuyunca gönülden duyumsayacaksınız.

  http://kitap.radikal.com.tr/makale/haber/uc-yalniz-kadin-uc-icli-oyku-434918

 • Kültür Bakanlığının yeni proje kitabı: Şehir-İnsan Medeniyet Köprüsü Örnek Kişilikler
 • Toplumsal ve kültürel hafızamızda iz bırakan beş şehirli çelebiyi, beş İstanbul efendisini, beş entelektüeli anlatan Medeniyet Köprüsü Beş Şehirli kitabı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayımlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Haluk Dursun tarafından başlatılan “Şehir- İnsan Medeniyet Köprüsü: Örnek Kişilikler Projesi”nin ilk adımı olarak yayınlanan kitap, Ahmed Süheyl Ünver, Ali Fuad Başgil, Ekrem Hakkı Ayverdi, Fethi Gemuhluoğlu ve Mahir İz'i daha önce yayımlanmış yazıları, mektupları ve fotoğrafları üzerinden tanıtıyor. Kitap bu rol model kişilikleri gençlerle buluşturma amacı taşıyor.

  GENÇLERİ YETİŞTİRMİŞLER

  Proje için seçilen ilk beş ismin temel ve ortak özellikleri şehirli ve medeni olmaları. Medeniyetimizin insan unsuru üzerinden anlatılması düşüncesine yaslanan kitaptaki isimler geleneksel kültürler ve gelecek arasında bağ kurabilmeleri, bu konuda çalışmaları, geçmiş gelecek, Doğu Batı, devlet millet özelliklerini yansıtmalarıyla öne çıkıyor. Hekim, tıp tarihçisi, ressam ve müzehhip Ahmed Süheyl Ünver, geleneksel sanatlara ilgi kapısını açan ve genç nesillere bu geleneği aktaran bir isim. Hukukçu, fikir ve siyaset adamı Ali Fuad Başgil, hukuk ve demokrasiye adanmış bir ömür yaşayan, haksızlığa tepeden inmeciliğe karşı tavır alan ve gençlerin yetişmesi için özel kitap yazmasıyla öne çıkıyor. Mimar mühendis ve mimarlık tarihi araştırmacısı Ekrem Hakkı Ayverdi ise Osmanlı kültür ve coğrafyasının keşfedilmesine öncülük eden ve bu alanda gençleri yetiştiren bir entelektüel.

  GÖSTERİŞTEN UZAK BİR MÜNEVVER

  Fikir ve dava adamı, yazar ve şair olan Fethi Gemuhluoğlu anlatıcı, temsilci ve yaşatıcı yönleriyle, Anadolulu kaynağından uzaklaşmayan bir İstanbullu ve Osmanlı bilgesi olması hasebiyle kitabın sayfalarında yer alıyor. Muallim, şair, müellif, mütefekkir ve mutasavvıf Mahiz İz, Osmanlı eğitim ve medeniyetinin son temsilcilerinden. Kitap için seçilen yazıların, bu beş münevveri en doğru şekilde yansıtacak ve onları ilk kez tanıyacak kişilerde ilgi ve merak uyandıracak nitelikte olmasına dikkat edilmiş. Onlara yazılmış ve/ya kendi yazdıkları mektuplara ve kendi ifadeleriyle görüşlerini belirttikleri parçalara yer verilerek okuyucuların ve özellikle onlarla ilk kez karşılaşacak gençlerin yakınlaşmaları hedeflenmiş.

  5 şehirde etkinlikler yapılacak

  Kültür Bakanlığı'nın Şehir- İnsan Medeniyet Köprüsü: Örnek Kişilikler Projesi, teknoloji çağının ve globalleşmenin acımasız kültürsüzleştirme politikalarına karşı, gençlerin rol model olarak alabileceği şahıslara dikkat çekerek değerlerimizin hatırlatılması ve anlatılmasına katkı sağlamayı hedefliyor. Medeniyetimizin izdüşümlerinin sadece mimari ve kültürel varlıklar bakımından değil, aynı zamanda insan unsuru üzerinden anlatılması gerektiğinden yola çıkılarak, ürettikleri kadar şehirli olma kimliği ile de öne çıkan, medeniyetimizin temel değerleri kişiliklerinde hayat bulmuş münevverleri gündeme getiriyor. Şehir ve İnsan olmak üzere 2 koldan yürütülmesi planlanan proje kapsamında kitaplar, tanıtıma yönelik filmler ve materyaller hazırlanacak, 5 şehirde paneller, sempozyumlar, konferanslar, sergiler düzenlenecek, şehir anketleri ve araştırmalar yapılacak. Projenin 5 şehir ve kişi üzerinden kurgulanmasının amacı ise Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Beş Şehir eserini de bu vesileyle hatırlatmak. Etkinlikler için belirlenen ilk 5 şehir ise Tanpınar'ın 5 şehri: İstanbul, Ankara, Konya, Bursa, Erzurum.

  http://www.yenisafak.com/hayat/besi-bir-yerde-2197487

  http://beyazgazete.com/haber/2015/7/21/sehir-insan-projesi-2792315.html

 • Yeni Kitabımız Sinan'ın Günlüğü hakkında Selim İleri'den pek güzel bir yazı.
 • Yeni Kitabımız Sinan'ın Günlüğü hakkında Selim İleri'den pek güzel bir yazı.

  http://www.zaman.com.tr/yazarlar/selim-ileri/yaz-kitaplari-ya-da-sinanin-gunlugu-_2307056.html

 • Prof. Dr. Mehmet Demirci'nin Sinan'ın Günlüğü Hakkındaki yazısı
 • Okumak için tıklayınız

  http://www.sanatalemi.net/kose_yazi.asp?ID=6677

 • Ersu Pekin'den bir konferans: Müziğin bizim buralardaki târihsel gelişimi
 • Dâvetlisiniz.

  Vangelis Kechriotis Perşembe Konuşmaları'nda Bu Hafta "Müziğin “Bizim Buralardaki” Tarihsel Serüveni" Ersu Pekin VANGELIS KECHRIOTIS PERŞEMBE KONUŞMALARI “TARİHİN SESİ: MÜZİK KÜLTÜRÜNE YAKLAŞIMLAR” DİZİSİ Müziğin “Bizim Buralardaki” Tarihsel Serüveni

  Konuşmacı: Ersu Pekin

  Tarih: 26 Kasım 2015, Perşembe

  Saat: 19.00

  Yer: Tarih Vakfı, Ragıp Gümüşpala Caddesi No: 10, Eminönü (Marmara Belediyeler Birliği Binası)

  *Katılım herkese açıktır.

 • Ekrem Hakkı Ayverdi Anıldı
 • Beş Şehirli Münevver Anma Programı çerçevesinde vâkıflarımızdan merhum Ekrem Hakkı Ayverdi, 14 Nisan 2016 perşembe günü Köprülü Medresesi'nde anıldı. Programa konuşmacı olarak Prof.Dr. Haluk Dursun, Özcan Ergiydiren ve Sinan Uluant katıldılar.

 • Süheyl Ünver hakkında bir yazı...
 • Okumak için tıklayınız

 • Sâmiha Ayverdi Anadolu Lisesi Öğrencileri Merkezefendi'de...
 • Sâmiha Ayverdi Anadolu Lisesi öğrencileri ve Kubbealtı mensupları 16 Mart 2016 tarihinde Sâmiha Ayverdi'yi mezarı başında andılar. Programda Sâmiha Ayverdi'nin milli ve mânevi yönü üzerinde konuşmalar yapıldıktan sonra Bağ Bozumu kitabından 16 Mart başlıklı yazısından bölümler okundu. Ardından Sâmiha Ayverdi Anadolu Lisesi öğrencilerinin okuduğu bir hatm-i şerifin duası yapıldı.

 • Cemil Altınbilek'in yeni kitabı çıktı
 • Ahmet Mükerrem Akıncı ve Yektâ Akıncı - Hayatları ve Mûsıkî Eserleri

  İstanbul Fetih Cemiyeti Başkan Yardımcısı ve Cemiyetin Türk Mûsıkîsi Enstitüsü Müdürü Cemil Altınbilek tarafından hazırlanan bu kitap; Enderun’dan gelen ve an’anevî mûsıkîmizin önemli isimlerinden Ahmet Mükerrem Akıncı (1885-1940) ve ayni istikamette talebesi olan oğlu Yektâ Akıncı (1905 - 1980)’nın hayatları ve mûsıkî eserlerini ihtiva etmektedir.

 • Dr. Ersoy Kutluk'un Yeni Kitabı Raflarda!
 • Bir konu ne ölçüde büyük ve ne kadar geniş bir kitleyi ilgilendiriyorsa o denli ciddiyet ve önem arz eder. ‘Afet ve Kriz Yönetiminde Yeni Bir Model Tasarımı: İstanbul Örneği’ eserinin doğuş ve ortaya çıkış hikâyesi de uzun bir döneme denk düşüyor. Dr.Ersoy Kutluk bu çalışma ile başta İstanbul olmak üzere bütün bir Türkiye için her açıdan göz dolduran parlak bir kazanımı ortaya koydu. Kutluk, doktora tezinin daha da ötesine taşarak bu kitapla önemli yenilik ve değişmelere de imza atmış oldu. Kitabın hemen hepsi çok önemli bilgi ve veriler içermekle kalmayıp bölüm sonu değerlendirme özetleri ve daha sade hale getirilen modellemeleri ile Ülkemiz ve özellikle Aziz İstanbul’umuz için çok değerli katkılar sunmaya aday görünüyor.

 • Diyanet TV Kebikeç programından Kubbealtı Yayınları ve Lugatimizle Alâkalı Kısa bir Program
 • Diyanet TV Kebikeç programından Kubbealtı Yayınları ve Lugatimizle Alâkalı Kısa bir Program

 • Sâmiha Ayverdi Kitap Yurdu'nda Ayın Yazarı Olarak Belirlendi
 • Kitapları indirimli almak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

 • Prof. Dr. Mehmet Demirci'den pek güzel bir yazı
 • MEKTUPLA İRŞAD SÂMİHA AYVERDİ ÖRNEĞİ başlıklı yazıyı okuma için tıklayınız tıklayınız.

 • Özer Özel konseri'ne dâvetlisiniz.
 • Tarih: 23 Ocak 2016 Saat: 20.00 Yer: Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi

 • Ressam Sabiha Rüştü Bozcalı Sergisi
 • Türkiye’nin ilk kadın illüstratörlerinden olan ressam Sabiha Rüştü Bozcalı’nın yaşamı ve az bilinen üretimine odaklanan sergi, 22 Aralık’ta SALT Galata’da, açıldı.

 • “Türk Kültürüne Hizmet Şükran Ödülü"
 • Türk Kültürüne Hizmet Vakfı tarafından verilecek olan Türk Kültürüne Hizmet Şükran Ödül Törenine davetlisiniz. Tarih: 05 Ocak 2016 Saat: 19.00 Yer: İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu Harbiye-Şişli/İstanbul

 • Yeni Kitabımız Sinan'ın Günlüğü hakkında Selim İleri'den pek güzel bir yazı.
 • Yeni Kitabımız Sinan'ın Günlüğü hakkında Selim İleri'den pek güzel bir yazı. tıklayınız.

 • İlhan Ayverdi TRT Belgesel kanalında
 • 24 Ekim Cumartesi 22.15'te TRT Belgesel Kanalında "Bir Lugatin İzinde İlhan Ayverdi" belgeseli yayınlanacaktır.

 • Bu yılki bursiyerlerimiz açıklandı
 • Ayşe Ezgi Dikici Bayram Özden Beşir Neziri Bilgin Güngör Ceren Meral Ecem Aytekin Elif Şimşek Esat Şar Fatma Güngör Fikri Kula Hulusi Özbay Hüseyin Onur Ercan Kİfayet Karabaşoğlu Nilsu Malkoç Nursel Güler Pınar Solak Selma Adal Sena Aydın Ufuk Sarıtaş Nil Birol Demet Cansız

 • MUHARREM AYI VE EHL-İ BEYT SEVGİSİ
 • Değerli ilim adamlarımızdan ve ilahiyatçılardan Prof. Dr. Mustafa Fayda, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde “Muharrem Ayı ve Ehl-i Beyt Sevgisi” başlıklı bir konuşma yapacak. Prof. Fayda, konuşmasının ardından dinleyicilerin konuyla ilgili sorularına cevap verecek. Üsküdar Belediyesi’nin “Gökkubbede Hoş Sadâ Sohbetleri” başlığı altında düzenlediği seminerler çerçevesinde gerçekleşecek olan programa katılmak serbest. Program, 21 Ekim Çarşamba günü saat 18.30’da başlayacak.

 • Farsça Kursu
 • Farsça kursu başlıyor. Cumartesi günü 13:00'da. Geç kalmayın.

 • Hollanda'da Sâmiha Ayverdi Hakkında bir konferans
 • Sâmiha Ayverdi Hakkında doktora yapan İrlandalı Sean Patrick Smyth Hollanda Den Haag’da “Osmanlıdan Cumhûriyete Bir Değişimin Portresi: Münevver Bir Kadının izlenimleri” başlıklı bir konferans veriyor. Hollanda’daki dostlarımız dâvetlidir.

 • Prof. h.c. Uğur Derman 13 Haziran Cumartesi TVNET'te
 • Prof. h.c. Uğur Derman 13 Haziran 2015 Cumartesi Saat: 11.00-12.00 arası TVNET'te İkiz Aynası isimli programa konuk olacak.

 • İlk Ramazan Sohbeti Bugün Beyazıt Devlet Kütüphânesinde
 • Bu yıl Beyazıt Devlet Kütüphanesi'nde yapılacak olan Beyazıt Ramazan Sohbetleri, edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım’ın sohbetiyle Ramazan’ı karşılıyor. Program bugün (18 Haziran Perşembe günü) saat 18.00'de başlayacak.

 • Vefatının 7. Yıldönümünde Safiye Diren'i Rahmetle Anıyoruz.
 • Vefatının 7. Yıldönümünde Safiye Diren'i Rahmetle Anıyoruz.

 • Vefatının 33. Yıldönümünde Ekrem Hakkı Ayverdi'yi Rahmetle Anıyoruz.
 • Vefatının 33. Yıldönümünde Ekrem Hakkı Ayverdi'yi Rahmetle Anıyoruz.

 • 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN
 • 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN

 • Mîraç Kandilinizin Hayırlara Vesîle Olmasını Temennî Ederiz.
 • Mîraç Kandilinizin Hayırlara Vesîle Olmasını Temennî Ederiz.

 • Kubbealtı Konserleri - Musikî tarihimizde bu ay: Nisan
 • T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ CUMHURBAŞKANLIĞI KLASİK TÜRK MÜZİĞİ KOROSU

  KUBBEALTI KONSERLERİ - Musikî tarihimizde bu ay: Nisan

  22 Nisan Cumartesi - 16:00

  Hazırlayan ve yöneten: Mehmet Güntekin
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu Genç Sanatçıları:
  Hüseyin Özkılıç (Ney)
  Volkan Ertem (Viyolonsel)
  Caner Can (Kanun)

 • Altın Öğütler
 • Arabulucu ol, arabozucu olma. İyilik yapmak için fırsat gözle, bulamazsan icad et. Zîrâ kula hizmet, Hakk’a hürmet ve ibâdettir.

  Sâmiha Ayverdi

 • Kubbealtı Sohbetlerinde Bu Hafta:
 • Konuşmacı: Dursun Gürlek

  Konu: "Vefâtının 60. Yılında İbn'ül Emin Mahmud Kemal"

  Tarih: 15 Nisan 2017 Cumartesi

  Yer: Çemberlitaş Köprülü Medresesi

  Tüm Sohbetler

  15 Nisan 2017
  Dursun Gürlek
  “Vefâtının 60. Yılında İbnü’l-Emin Mahmud Kemal”
  22 Nisan 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  29 Nisan 2017
  Prof. Dr. Kenan Gürsoy
  “Şahsiyetli Olmak”
  Geçmiş Sohbetler
  4 Mart 2017
  Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan
  “Ulûfelü Câsuslar Ve Yarar Mürtedler: 16. Yüzyılda Osmanlı İstihbârâtı”
  11 Mart 2017
  Prof. Dr. Câsim Avcı
  “İslâm-Bizans İlişkileri”
  18 Mart 2017
  Prof. Dr. Mustafa Fayda
  “Hz. Peygamber Ve Gayr-i Müslimler”
  25 Mart 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  1 Nisan 2017
  Prof. Dr. Baha Tanman
  “İstanbul’daki Rifâî Tekkeleri”
  8 Nisan 2017
  Derya Türkan-Murat Aydemir
  Ahenk Konseri
  7 Ocak 2017
  Prof. Dr. Mustafa Fayda
  “Hz. Peygamber Ve Gayr-i Müslimler”
  14 Ocak 2017
  Dr. Sinan Genim
  “Geçmişten Günümüze İstanbul’un İskânı Ve Bugünü”
  21 Ocak 2017
  Doç. Dr. Tarkan Okçuoğlu
  “Osmanlı Duvar Resimleri: Soyut Tezyînattan Perspektifli Tasvîre.”
  28 Ocak 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  4 Şubat 2017
  Alparslan Babaoğlu
  “Ebrû Ve Gelenek”
  11 Şubat 2017
  Dr. Ayhan Pala
  “Osmanlı Hânedânında Evlilikler”
  18 Şubat 2017
  Doç. Dr. Mehmet Samsakçı
  “Kapanan Bir Perde: Türk-İslâm Ölüm Estetiği ve Şâhide Mîrâsımız”
  25 Şubat 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  31 Aralık 2016 Yılbaşı
  24 Aralık 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  17 Aralık 2016
  Prof. Dr. Abdullah Uçman
  “Rızâ Tevfik Ve Tassavvuf Edebiyâtı”
  10 Aralık 2016
  Prof. Dr. Ömer Faruk Harman
  “Din Anlayışımız”
  3 Aralık 2016
  Prof. Dr. Feridun Emecen
  "Sultan Süleyman Ve Çağı: İmparatorluk, Siyâset ve İdâre”
  26 Kasım 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  19 Kasım 2016
  Beşir Ayvazoğlu
  “Beş Şehir’i Yeniden Okumak”
  12 Kasım 2016
  Prof. Dr. Mehmet İpşirli
  “Balkanlardaki Osmanlı Kültür Mîrâsı”
  5 Kasım 2016
  Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç
  “Geleneksiz Dindarlık Ve Yol Açtığı Problemler”
  29 Ekim 2016 Cumhuriyet Bayramı
  22 Ekim 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  15 Ekim 2016
  Prof. Dr. Selçuk Mülayim
  “Mîmar Sinan’ın Mezarında Teşhis-i Meyyit”
  8 Ekim 2016
  Prof. Dr. Nurhan Atasoy
  “Saray Nakkaşı Kara Memi”
  1 Ekim 2016
  Solist Münip Utandı
  Kubbealtı Hocaları Konseri

 • Kubbealtı Tez Sunumlarında Bu Hafta
 • Kubbealtı Tez Sunumlarında Bu hafta: Yrd. Doç. Dr. Eda Tok Anlatıyor "Mevlevî Şâirlerin Şiirlerinde Hz. Mevlânâ ve Mevlevîlik". Teşrifinizi bekleriz.

  Tarih: 7 Nisan 2017 Cuma
  Saat: 16.00
  Yer: Çemberlitaş Köprülü Medresesi

  Tüm Tez Sunumları Geçmiş Tez Sunumları

  24 Şubat 2017
  İlkay Şamlı
  Kur'an'da Allah'a Teslîmiyet ve İbn-i Arabî Yorumu
  3 Mart 2017
  Güldane Gündüzöz (Dr)
  Tasavvuf Kültüründe Tâc Sembolizmi
  10 Mart 2017
  Beytullah Bekar (Dr)
  “Almanyalı Türklerin Dili: DeuKisch”
  17 Mart 2017
  Abdullah Dilek (YL)
  “Süryani Patrikliği”
  17 Şubat 2017
  Kamelya Keskin (Dr)
  “Kırım Türklerinin Kültürel Hayatı”
  10 Şubat 2017
  Emine Öztaner (YL)
  “İstanbul Sokakları’nın Elektrik İle Aydınlatılmasına Giden Yol Ve Aktörleri: Mühendisler, Entellektüeller Ve II. Abdülhamid”
  3 Şubat 2017
  Damla Tezel (YL)
  "'Kadınsız Romancı'nın Kadınları: İhsan Oktay Anar"
  20 Ocak 2017
  Dr. Fatih Erbaş (Dr)
  “19. YY Doğu Akdeniz’de Güç Mücâdelesi”
  27 Ocak 2017
  İlkay Şamlı (YL)
  “Kuranda Allah’a Teslimiyet Ve İbn-İ Arabî Yorumu”
  6 Ocak 2017
  Adem Bölükbaşı (YL)
  “Türkiye'de Bir Popüler Kültür Alanı Olarak Tasavvuf: Mevlânâ Ve Mevlevîlik Örneği”
  13 Ocak 2017
  Burak Tayiz (YL)
  “Yahya Kemal’de Kültür Ve Medeniyet”
  31 Aralık 2016 Yılbaşı
  30 Aralık 2016
  Yrd. Doç. Dr. Eda Tok (Dr)
  “Mevlevî Şairlerin Şiirlerinde Mevlânâ Ve Mevlevîlik”
  23 Aralık 2016
  Ercan Yılmaz (YL)
  “Yahya Kemal Ve Haşimde Güzel Algısı”
  16 Aralık 2016
  Doç. Dr. Mehmet Samsakçı (Dr)
  “Tanpınar’ın Eşiğinde: Tanpınar ve Güzel Sanatlar”
  9 Aralık 2016
  Ercan Çankaya (YL)
  “Tanpınar Ve Yahya Kemal’de İstanbul Nostaljisi”
  2 Aralık 2016
  Nesrin Aydın Satar (YL)
  “Tanpınar Günlüklerinde Yeni Tanpınar'lar Aramak”
  18 Kasım 2016
  Dr. Sema Küçükalioğlu (Dr)
  “1894 İstanbul Depreminin İstanbul’a Etkileri”
  11 Kasım 2016
  Dr. İlkay Canan Okkalı (Dr)
  “Turk Resminde İc Mekan”
  4 Kasım 2016
  Filiz Bozan (YL)
  “Tezhip Sanatı Niçin Öğretilmeli?”
  29 Ekim 2016 Cumhuriyet Bayramı
  28 Ekim 2016
  Fikri Kula (YL)
  “Sezai Karakoç’un Şiir Ve Hikâyelerinde Şehir Ve Medeniyet”
  21 Ekim 2016
  Ufuk Sarıtaş (YL)
  “Refik Halit Karay, Sabahattin Ali Ve Nurettin Topçu' Nun Hikâyelerinde Anadolu” 
  14 Ekim 2016
  Dr. Elif Uluğ (Dr)
  “Elemterefiş: Osmanlı İmparatorluğu'nda Batıl İtikatlar Ve Büyü”

 • Konser
 • Derya Türkan - Murat Aydemir
  AHENK KONSERİ

  8 Nisan 2017 Cumartesi 16:00
  Köprülü Medresesi - Çemberlitaş

  Bilgi için: 0212 516 23 56

 • Kubbealtı Sohbetlerinde Bu Hafta
 • Konuşmacı: Prof. Dr. Baha Tanman

  Konu: "İstanbul'daki Rifâî Tekkeleri"

  Tarih: 1 Nisan 2017 Cumartesi

  Yer: Çemberlitaş Köprülü Medresesi

  Tüm Sohbetler

  1 Nisan 2017
  Prof. Dr. Baha Tanman
  “İstanbul’daki Rifâî Tekkeleri”
  8 Nisan 2017
  Derya Türkan-Murat Aydemir
  Ahenk Konseri
  15 Nisan 2017
  Dursun Gürlek
  “Vefâtının 60. Yılında İbnü’l-Emin Mahmud Kemal”
  22 Nisan 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  29 Nisan 2017
  Prof. Dr. Kenan Gürsoy
  “Şahsiyetli Olmak”
  Geçmiş Sohbetler
  4 Mart 2017
  Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan
  “Ulûfelü Câsuslar Ve Yarar Mürtedler: 16. Yüzyılda Osmanlı İstihbârâtı”
  11 Mart 2017
  Prof. Dr. Câsim Avcı
  “İslâm-Bizans İlişkileri”
  18 Mart 2017
  Prof. Dr. Mustafa Fayda
  “Hz. Peygamber Ve Gayr-i Müslimler”
  25 Mart 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  7 Ocak 2017
  Prof. Dr. Mustafa Fayda
  “Hz. Peygamber Ve Gayr-i Müslimler”
  14 Ocak 2017
  Dr. Sinan Genim
  “Geçmişten Günümüze İstanbul’un İskânı Ve Bugünü”
  21 Ocak 2017
  Doç. Dr. Tarkan Okçuoğlu
  “Osmanlı Duvar Resimleri: Soyut Tezyînattan Perspektifli Tasvîre.”
  28 Ocak 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  4 Şubat 2017
  Alparslan Babaoğlu
  “Ebrû Ve Gelenek”
  11 Şubat 2017
  Dr. Ayhan Pala
  “Osmanlı Hânedânında Evlilikler”
  18 Şubat 2017
  Doç. Dr. Mehmet Samsakçı
  “Kapanan Bir Perde: Türk-İslâm Ölüm Estetiği ve Şâhide Mîrâsımız”
  25 Şubat 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  31 Aralık 2016 Yılbaşı
  24 Aralık 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  17 Aralık 2016
  Prof. Dr. Abdullah Uçman
  “Rızâ Tevfik Ve Tassavvuf Edebiyâtı”
  10 Aralık 2016
  Prof. Dr. Ömer Faruk Harman
  “Din Anlayışımız”
  3 Aralık 2016
  Prof. Dr. Feridun Emecen
  "Sultan Süleyman Ve Çağı: İmparatorluk, Siyâset ve İdâre”
  26 Kasım 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  19 Kasım 2016
  Beşir Ayvazoğlu
  “Beş Şehir’i Yeniden Okumak”
  12 Kasım 2016
  Prof. Dr. Mehmet İpşirli
  “Balkanlardaki Osmanlı Kültür Mîrâsı”
  5 Kasım 2016
  Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç
  “Geleneksiz Dindarlık Ve Yol Açtığı Problemler”
  29 Ekim 2016 Cumhuriyet Bayramı
  22 Ekim 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  15 Ekim 2016
  Prof. Dr. Selçuk Mülayim
  “Mîmar Sinan’ın Mezarında Teşhis-i Meyyit”
  8 Ekim 2016
  Prof. Dr. Nurhan Atasoy
  “Saray Nakkaşı Kara Memi”
  1 Ekim 2016
  Solist Münip Utandı
  Kubbealtı Hocaları Konseri

 • Kubbealtı Tez Sunumlarında Bu Hafta
 • Kubbealtı Tez Sunumlarında Bu hafta: Fâtih Yücel Anlatıyor "Bursa, Kütahya ve İvranya'da Sosyal ve Ekonomik Hayat". Teşrifinizi bekleriz.

  Tarih: 31 Mart 2017 Cuma
  Saat: 16.00
  Yer: Çemberlitaş Köprülü Medresesi

  Tüm Tez Sunumları Geçmiş Tez Sunumları

  24 Şubat 2017
  İlkay Şamlı
  Kur'an'da Allah'a Teslîmiyet ve İbn-i Arabî Yorumu
  3 Mart 2017
  Güldane Gündüzöz (Dr)
  Tasavvuf Kültüründe Tâc Sembolizmi
  10 Mart 2017
  Beytullah Bekar (Dr)
  “Almanyalı Türklerin Dili: DeuKisch”
  17 Mart 2017
  Abdullah Dilek (YL)
  “Süryani Patrikliği”
  17 Şubat 2017
  Kamelya Keskin (Dr)
  “Kırım Türklerinin Kültürel Hayatı”
  10 Şubat 2017
  Emine Öztaner (YL)
  “İstanbul Sokakları’nın Elektrik İle Aydınlatılmasına Giden Yol Ve Aktörleri: Mühendisler, Entellektüeller Ve II. Abdülhamid”
  3 Şubat 2017
  Damla Tezel (YL)
  "'Kadınsız Romancı'nın Kadınları: İhsan Oktay Anar"
  20 Ocak 2017
  Dr. Fatih Erbaş (Dr)
  “19. YY Doğu Akdeniz’de Güç Mücâdelesi”
  27 Ocak 2017
  İlkay Şamlı (YL)
  “Kuranda Allah’a Teslimiyet Ve İbn-İ Arabî Yorumu”
  6 Ocak 2017
  Adem Bölükbaşı (YL)
  “Türkiye'de Bir Popüler Kültür Alanı Olarak Tasavvuf: Mevlânâ Ve Mevlevîlik Örneği”
  13 Ocak 2017
  Burak Tayiz (YL)
  “Yahya Kemal’de Kültür Ve Medeniyet”
  31 Aralık 2016 Yılbaşı
  30 Aralık 2016
  Yrd. Doç. Dr. Eda Tok (Dr)
  “Mevlevî Şairlerin Şiirlerinde Mevlânâ Ve Mevlevîlik”
  23 Aralık 2016
  Ercan Yılmaz (YL)
  “Yahya Kemal Ve Haşimde Güzel Algısı”
  16 Aralık 2016
  Doç. Dr. Mehmet Samsakçı (Dr)
  “Tanpınar’ın Eşiğinde: Tanpınar ve Güzel Sanatlar”
  9 Aralık 2016
  Ercan Çankaya (YL)
  “Tanpınar Ve Yahya Kemal’de İstanbul Nostaljisi”
  2 Aralık 2016
  Nesrin Aydın Satar (YL)
  “Tanpınar Günlüklerinde Yeni Tanpınar'lar Aramak”
  18 Kasım 2016
  Dr. Sema Küçükalioğlu (Dr)
  “1894 İstanbul Depreminin İstanbul’a Etkileri”
  11 Kasım 2016
  Dr. İlkay Canan Okkalı (Dr)
  “Turk Resminde İc Mekan”
  4 Kasım 2016
  Filiz Bozan (YL)
  “Tezhip Sanatı Niçin Öğretilmeli?”
  29 Ekim 2016 Cumhuriyet Bayramı
  28 Ekim 2016
  Fikri Kula (YL)
  “Sezai Karakoç’un Şiir Ve Hikâyelerinde Şehir Ve Medeniyet”
  21 Ekim 2016
  Ufuk Sarıtaş (YL)
  “Refik Halit Karay, Sabahattin Ali Ve Nurettin Topçu' Nun Hikâyelerinde Anadolu” 
  14 Ekim 2016
  Dr. Elif Uluğ (Dr)
  “Elemterefiş: Osmanlı İmparatorluğu'nda Batıl İtikatlar Ve Büyü”

 • Kubbealtı Sohbetlerinde Bu Hafta
 • Konuşmacı: Prof. Dr. Baha Tanman

  Konu: "İstanbul'daki Rifâi Tekkeleri"

  Tarih: 1 Nisan 2017 Cumartesi

  Yer: Çemberlitaş Köprülü Medresesi

  Tüm Sohbetler

  1 Nisan 2017
  Prof. Dr. Baha Tanman
  “İstanbul’daki Rifâî Tekkeleri”
  8 Nisan 2017
  Derya Türkan-Murat Aydemir
  Ahenk Konseri
  15 Nisan 2017
  Dursun Gürlek
  “Vefâtının 60. Yılında İbnü’l-Emin Mahmud Kemal”
  22 Nisan 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  29 Nisan 2017
  Prof. Dr. Kenan Gürsoy
  “Şahsiyetli Olmak”
  Geçmiş Sohbetler
  4 Mart 2017
  Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan
  “Ulûfelü Câsuslar Ve Yarar Mürtedler: 16. Yüzyılda Osmanlı İstihbârâtı”
  11 Mart 2017
  Prof. Dr. Câsim Avcı
  “İslâm-Bizans İlişkileri”
  18 Mart 2017
  Prof. Dr. Mustafa Fayda
  “Hz. Peygamber Ve Gayr-i Müslimler”
  25 Mart 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  7 Ocak 2017
  Prof. Dr. Mustafa Fayda
  “Hz. Peygamber Ve Gayr-i Müslimler”
  14 Ocak 2017
  Dr. Sinan Genim
  “Geçmişten Günümüze İstanbul’un İskânı Ve Bugünü”
  21 Ocak 2017
  Doç. Dr. Tarkan Okçuoğlu
  “Osmanlı Duvar Resimleri: Soyut Tezyînattan Perspektifli Tasvîre.”
  28 Ocak 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  4 Şubat 2017
  Alparslan Babaoğlu
  “Ebrû Ve Gelenek”
  11 Şubat 2017
  Dr. Ayhan Pala
  “Osmanlı Hânedânında Evlilikler”
  18 Şubat 2017
  Doç. Dr. Mehmet Samsakçı
  “Kapanan Bir Perde: Türk-İslâm Ölüm Estetiği ve Şâhide Mîrâsımız”
  25 Şubat 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  31 Aralık 2016 Yılbaşı
  24 Aralık 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  17 Aralık 2016
  Prof. Dr. Abdullah Uçman
  “Rızâ Tevfik Ve Tassavvuf Edebiyâtı”
  10 Aralık 2016
  Prof. Dr. Ömer Faruk Harman
  “Din Anlayışımız”
  3 Aralık 2016
  Prof. Dr. Feridun Emecen
  "Sultan Süleyman Ve Çağı: İmparatorluk, Siyâset ve İdâre”
  26 Kasım 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  19 Kasım 2016
  Beşir Ayvazoğlu
  “Beş Şehir’i Yeniden Okumak”
  12 Kasım 2016
  Prof. Dr. Mehmet İpşirli
  “Balkanlardaki Osmanlı Kültür Mîrâsı”
  5 Kasım 2016
  Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç
  “Geleneksiz Dindarlık Ve Yol Açtığı Problemler”
  29 Ekim 2016 Cumhuriyet Bayramı
  22 Ekim 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  15 Ekim 2016
  Prof. Dr. Selçuk Mülayim
  “Mîmar Sinan’ın Mezarında Teşhis-i Meyyit”
  8 Ekim 2016
  Prof. Dr. Nurhan Atasoy
  “Saray Nakkaşı Kara Memi”
  1 Ekim 2016
  Solist Münip Utandı
  Kubbealtı Hocaları Konseri

 • Kubbealtı Tez Sunumlarında Bu Hafta
 • Kubbealtı Tez Sunumlarında Bu hafta: Fâtih Yücel Anlatıyor "Bursa, Kütahya ve İvranya'da Sosyal ve Ekonomik Hayat". Teşrifinizi bekleriz.

  Tarih: 31 Mart 2017 Cuma
  Saat: 16.00
  Yer: Çemberlitaş Köprülü Medresesi

  Tüm Tez Sunumları Geçmiş Tez Sunumları

  24 Şubat 2017
  İlkay Şamlı
  Kur'an'da Allah'a Teslîmiyet ve İbn-i Arabî Yorumu
  3 Mart 2017
  Güldane Gündüzöz (Dr)
  Tasavvuf Kültüründe Tâc Sembolizmi
  10 Mart 2017
  Beytullah Bekar (Dr)
  “Almanyalı Türklerin Dili: DeuKisch”
  17 Mart 2017
  Abdullah Dilek (YL)
  “Süryani Patrikliği”
  17 Şubat 2017
  Kamelya Keskin (Dr)
  “Kırım Türklerinin Kültürel Hayatı”
  10 Şubat 2017
  Emine Öztaner (YL)
  “İstanbul Sokakları’nın Elektrik İle Aydınlatılmasına Giden Yol Ve Aktörleri: Mühendisler, Entellektüeller Ve II. Abdülhamid”
  3 Şubat 2017
  Damla Tezel (YL)
  "'Kadınsız Romancı'nın Kadınları: İhsan Oktay Anar"
  20 Ocak 2017
  Dr. Fatih Erbaş (Dr)
  “19. YY Doğu Akdeniz’de Güç Mücâdelesi”
  27 Ocak 2017
  İlkay Şamlı (YL)
  “Kuranda Allah’a Teslimiyet Ve İbn-İ Arabî Yorumu”
  6 Ocak 2017
  Adem Bölükbaşı (YL)
  “Türkiye'de Bir Popüler Kültür Alanı Olarak Tasavvuf: Mevlânâ Ve Mevlevîlik Örneği”
  13 Ocak 2017
  Burak Tayiz (YL)
  “Yahya Kemal’de Kültür Ve Medeniyet”
  31 Aralık 2016 Yılbaşı
  30 Aralık 2016
  Yrd. Doç. Dr. Eda Tok (Dr)
  “Mevlevî Şairlerin Şiirlerinde Mevlânâ Ve Mevlevîlik”
  23 Aralık 2016
  Ercan Yılmaz (YL)
  “Yahya Kemal Ve Haşimde Güzel Algısı”
  16 Aralık 2016
  Doç. Dr. Mehmet Samsakçı (Dr)
  “Tanpınar’ın Eşiğinde: Tanpınar ve Güzel Sanatlar”
  9 Aralık 2016
  Ercan Çankaya (YL)
  “Tanpınar Ve Yahya Kemal’de İstanbul Nostaljisi”
  2 Aralık 2016
  Nesrin Aydın Satar (YL)
  “Tanpınar Günlüklerinde Yeni Tanpınar'lar Aramak”
  18 Kasım 2016
  Dr. Sema Küçükalioğlu (Dr)
  “1894 İstanbul Depreminin İstanbul’a Etkileri”
  11 Kasım 2016
  Dr. İlkay Canan Okkalı (Dr)
  “Turk Resminde İc Mekan”
  4 Kasım 2016
  Filiz Bozan (YL)
  “Tezhip Sanatı Niçin Öğretilmeli?”
  29 Ekim 2016 Cumhuriyet Bayramı
  28 Ekim 2016
  Fikri Kula (YL)
  “Sezai Karakoç’un Şiir Ve Hikâyelerinde Şehir Ve Medeniyet”
  21 Ekim 2016
  Ufuk Sarıtaş (YL)
  “Refik Halit Karay, Sabahattin Ali Ve Nurettin Topçu' Nun Hikâyelerinde Anadolu” 
  14 Ekim 2016
  Dr. Elif Uluğ (Dr)
  “Elemterefiş: Osmanlı İmparatorluğu'nda Batıl İtikatlar Ve Büyü”

 • Vefâtının 24. Yıldönümünde Sâmiha Ayverdi'yi Rahmetle Anıyoruz.
 • Vefâtının 24. Yıldönümünde Sâmiha Ayverdi'yi Rahmetle Anıyoruz.

 • Kubbealtı Konserleri - Musikî tarihimizde bu ay: Mart
 • T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ CUMHURBAŞKANLIĞI KLASİK TÜRK MÜZİĞİ KOROSU

  KUBBEALTI KONSERLERİ - Musikî tarihimizde bu ay: Mart

  Hazırlayan ve yöneten: Mehmet Güntekin

 • Kubbealtı Tez Sunumlarında Bu Hafta
 • Kubbealtı Tez Sunumlarında Bu hafta:Dr. Abdurrahman Memiş Anlatıyor "Hâlid-i Bâğdâdî ve Hâlidîlik ". Teşrifinizi bekleriz.

  Tarih: 24 Mart 2017 Cuma
  Saat: 16.00
  Yer: Çemberlitaş Köprülü Medresesi

  Tüm Tez Sunumları Geçmiş Tez Sunumları

  24 Şubat 2017
  İlkay Şamlı
  Kur'an'da Allah'a Teslîmiyet ve İbn-i Arabî Yorumu
  3 Mart 2017
  Güldane Gündüzöz (Dr)
  Tasavvuf Kültüründe Tâc Sembolizmi
  10 Mart 2017
  Beytullah Bekar (Dr)
  “Almanyalı Türklerin Dili: DeuKisch”
  17 Mart 2017
  Abdullah Dilek (YL)
  “Süryani Patrikliği”
  17 Şubat 2017
  Kamelya Keskin (Dr)
  “Kırım Türklerinin Kültürel Hayatı”
  10 Şubat 2017
  Emine Öztaner (YL)
  “İstanbul Sokakları’nın Elektrik İle Aydınlatılmasına Giden Yol Ve Aktörleri: Mühendisler, Entellektüeller Ve II. Abdülhamid”
  3 Şubat 2017
  Damla Tezel (YL)
  "'Kadınsız Romancı'nın Kadınları: İhsan Oktay Anar"
  20 Ocak 2017
  Dr. Fatih Erbaş (Dr)
  “19. YY Doğu Akdeniz’de Güç Mücâdelesi”
  27 Ocak 2017
  İlkay Şamlı (YL)
  “Kuranda Allah’a Teslimiyet Ve İbn-İ Arabî Yorumu”
  6 Ocak 2017
  Adem Bölükbaşı (YL)
  “Türkiye'de Bir Popüler Kültür Alanı Olarak Tasavvuf: Mevlânâ Ve Mevlevîlik Örneği”
  13 Ocak 2017
  Burak Tayiz (YL)
  “Yahya Kemal’de Kültür Ve Medeniyet”
  31 Aralık 2016 Yılbaşı
  30 Aralık 2016
  Yrd. Doç. Dr. Eda Tok (Dr)
  “Mevlevî Şairlerin Şiirlerinde Mevlânâ Ve Mevlevîlik”
  23 Aralık 2016
  Ercan Yılmaz (YL)
  “Yahya Kemal Ve Haşimde Güzel Algısı”
  16 Aralık 2016
  Doç. Dr. Mehmet Samsakçı (Dr)
  “Tanpınar’ın Eşiğinde: Tanpınar ve Güzel Sanatlar”
  9 Aralık 2016
  Ercan Çankaya (YL)
  “Tanpınar Ve Yahya Kemal’de İstanbul Nostaljisi”
  2 Aralık 2016
  Nesrin Aydın Satar (YL)
  “Tanpınar Günlüklerinde Yeni Tanpınar'lar Aramak”
  18 Kasım 2016
  Dr. Sema Küçükalioğlu (Dr)
  “1894 İstanbul Depreminin İstanbul’a Etkileri”
  11 Kasım 2016
  Dr. İlkay Canan Okkalı (Dr)
  “Turk Resminde İc Mekan”
  4 Kasım 2016
  Filiz Bozan (YL)
  “Tezhip Sanatı Niçin Öğretilmeli?”
  29 Ekim 2016 Cumhuriyet Bayramı
  28 Ekim 2016
  Fikri Kula (YL)
  “Sezai Karakoç’un Şiir Ve Hikâyelerinde Şehir Ve Medeniyet”
  21 Ekim 2016
  Ufuk Sarıtaş (YL)
  “Refik Halit Karay, Sabahattin Ali Ve Nurettin Topçu' Nun Hikâyelerinde Anadolu” 
  14 Ekim 2016
  Dr. Elif Uluğ (Dr)
  “Elemterefiş: Osmanlı İmparatorluğu'nda Batıl İtikatlar Ve Büyü”

 • Bütün şehitlerimizin ruhları şad, mekanları cennet olsun.
 • Bütün şehitlerimizin ruhları şad, mekanları cennet olsun.

 • Kubbealtı Tez Sunumlarında Bu Hafta
 • Kubbealtı Tez Sunumlarında Bu hafta:Abdullah Dilek Anlatıyor "Süryânî Patrikliğinin Kurumsallaşma Süreci". Teşrifinizi bekleriz.

  Tarih: 17 Mart 2017 Cuma
  Saat: 16.00
  Yer: Çemberlitaş Köprülü Medresesi

  Tüm Tez Sunumları

  17 Mart 2017
  Abdullah Dilek (YL)
  “Süryani Patrikliği”
  Geçmiş Tez Sunumları
  24 Şubat 2017
  İlkay Şamlı
  Kur'an'da Allah'a Teslîmiyet ve İbn-i Arabî Yorumu
  3 Mart 2017
  Güldane Gündüzöz (Dr)
  Tasavvuf Kültüründe Tâc Sembolizmi
  10 Mart 2017
  Beytullah Bekar (Dr)
  “Almanyalı Türklerin Dili: DeuKisch”
  17 Şubat 2017
  Kamelya Keskin (Dr)
  “Kırım Türklerinin Kültürel Hayatı”
  10 Şubat 2017
  Emine Öztaner (YL)
  “İstanbul Sokakları’nın Elektrik İle Aydınlatılmasına Giden Yol Ve Aktörleri: Mühendisler, Entellektüeller Ve II. Abdülhamid”
  3 Şubat 2017
  Damla Tezel (YL)
  "'Kadınsız Romancı'nın Kadınları: İhsan Oktay Anar"
  20 Ocak 2017
  Dr. Fatih Erbaş (Dr)
  “19. YY Doğu Akdeniz’de Güç Mücâdelesi”
  27 Ocak 2017
  İlkay Şamlı (YL)
  “Kuranda Allah’a Teslimiyet Ve İbn-İ Arabî Yorumu”
  6 Ocak 2017
  Adem Bölükbaşı (YL)
  “Türkiye'de Bir Popüler Kültür Alanı Olarak Tasavvuf: Mevlânâ Ve Mevlevîlik Örneği”
  13 Ocak 2017
  Burak Tayiz (YL)
  “Yahya Kemal’de Kültür Ve Medeniyet”
  31 Aralık 2016 Yılbaşı
  30 Aralık 2016
  Yrd. Doç. Dr. Eda Tok (Dr)
  “Mevlevî Şairlerin Şiirlerinde Mevlânâ Ve Mevlevîlik”
  23 Aralık 2016
  Ercan Yılmaz (YL)
  “Yahya Kemal Ve Haşimde Güzel Algısı”
  16 Aralık 2016
  Doç. Dr. Mehmet Samsakçı (Dr)
  “Tanpınar’ın Eşiğinde: Tanpınar ve Güzel Sanatlar”
  9 Aralık 2016
  Ercan Çankaya (YL)
  “Tanpınar Ve Yahya Kemal’de İstanbul Nostaljisi”
  2 Aralık 2016
  Nesrin Aydın Satar (YL)
  “Tanpınar Günlüklerinde Yeni Tanpınar'lar Aramak”
  18 Kasım 2016
  Dr. Sema Küçükalioğlu (Dr)
  “1894 İstanbul Depreminin İstanbul’a Etkileri”
  11 Kasım 2016
  Dr. İlkay Canan Okkalı (Dr)
  “Turk Resminde İc Mekan”
  4 Kasım 2016
  Filiz Bozan (YL)
  “Tezhip Sanatı Niçin Öğretilmeli?”
  29 Ekim 2016 Cumhuriyet Bayramı
  28 Ekim 2016
  Fikri Kula (YL)
  “Sezai Karakoç’un Şiir Ve Hikâyelerinde Şehir Ve Medeniyet”
  21 Ekim 2016
  Ufuk Sarıtaş (YL)
  “Refik Halit Karay, Sabahattin Ali Ve Nurettin Topçu' Nun Hikâyelerinde Anadolu” 
  14 Ekim 2016
  Dr. Elif Uluğ (Dr)
  “Elemterefiş: Osmanlı İmparatorluğu'nda Batıl İtikatlar Ve Büyü”

 • Kubbealtı Sohbetlerinde Bu Hafta: Hz. Peygamber ve Gayr-i Müslimler
 • Konuşmacı: Prof. Dr. Mustafa Fayda

  Konu: "Hz. Peygamber ve Gayr-i Müslimler"

  Tarih: 18 Mart 2017 Cumartesi

  Yer: Çemberlitaş Köprülü Medresesi

  Tüm Sohbetler

  18 Mart 2017
  Prof. Dr. Mustafa Fayda
  “Hz. Peygamber Ve Gayr-i Müslimler”
  25 Mart 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  1 Nisan 2017
  Prof. Dr. Baha Tanman
  “İstanbul’daki Rifâî Tekkeleri”
  8 Nisan 2017
  Derya Türkan-Murat Aydemir
  Ahenk Konseri
  15 Nisan 2017
  Dursun Gürlek
  “Vefâtının 60. Yılında İbnü’l-Emin Mahmud Kemal”
  22 Nisan 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  29 Nisan 2017
  Prof. Dr. Kenan Gürsoy
  “Şahsiyetli Olmak”
  Geçmiş Sohbetler
  4 Mart 2017
  Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan
  “Ulûfelü Câsuslar Ve Yarar Mürtedler: 16. Yüzyılda Osmanlı İstihbârâtı”
  11 Mart 2017
  Prof. Dr. Câsim Avcı
  “İslâm-Bizans İlişkileri”
  7 Ocak 2017
  Prof. Dr. Mustafa Fayda
  “Hz. Peygamber Ve Gayr-i Müslimler”
  14 Ocak 2017
  Dr. Sinan Genim
  “Geçmişten Günümüze İstanbul’un İskânı Ve Bugünü”
  21 Ocak 2017
  Doç. Dr. Tarkan Okçuoğlu
  “Osmanlı Duvar Resimleri: Soyut Tezyînattan Perspektifli Tasvîre.”
  28 Ocak 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  4 Şubat 2017
  Alparslan Babaoğlu
  “Ebrû Ve Gelenek”
  11 Şubat 2017
  Dr. Ayhan Pala
  “Osmanlı Hânedânında Evlilikler”
  18 Şubat 2017
  Doç. Dr. Mehmet Samsakçı
  “Kapanan Bir Perde: Türk-İslâm Ölüm Estetiği ve Şâhide Mîrâsımız”
  25 Şubat 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  31 Aralık 2016 Yılbaşı
  24 Aralık 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  17 Aralık 2016
  Prof. Dr. Abdullah Uçman
  “Rızâ Tevfik Ve Tassavvuf Edebiyâtı”
  10 Aralık 2016
  Prof. Dr. Ömer Faruk Harman
  “Din Anlayışımız”
  3 Aralık 2016
  Prof. Dr. Feridun Emecen
  "Sultan Süleyman Ve Çağı: İmparatorluk, Siyâset ve İdâre”
  26 Kasım 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  19 Kasım 2016
  Beşir Ayvazoğlu
  “Beş Şehir’i Yeniden Okumak”
  12 Kasım 2016
  Prof. Dr. Mehmet İpşirli
  “Balkanlardaki Osmanlı Kültür Mîrâsı”
  5 Kasım 2016
  Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç
  “Geleneksiz Dindarlık Ve Yol Açtığı Problemler”
  29 Ekim 2016 Cumhuriyet Bayramı
  22 Ekim 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  15 Ekim 2016
  Prof. Dr. Selçuk Mülayim
  “Mîmar Sinan’ın Mezarında Teşhis-i Meyyit”
  8 Ekim 2016
  Prof. Dr. Nurhan Atasoy
  “Saray Nakkaşı Kara Memi”
  1 Ekim 2016
  Solist Münip Utandı
  Kubbealtı Hocaları Konseri

 • Kubbealtı Sohbetlerinde Bu Hafta: Prof. Dr. Casim Avcı, İslâm - Bizans İlişkileri
 • Konuşmacı: Prof. Dr. Casim Avcı

  Konu: "İslâm - Bizans İlişkileri"

  Tarih: 11 Mart 2017 Cumartesi

  Yer: Çemberlitaş Köprülü Medresesi

  Tüm Sohbetler

  11 Mart 2017
  Prof. Dr. Câsim Avcı
  “İslâm-Bizans İlişkileri”
  18 Mart 2017
  Prof. Dr. Mustafa Fayda
  “Hz. Peygamber Ve Gayr-i Müslimler”
  25 Mart 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  1 Nisan 2017
  Prof. Dr. Baha Tanman
  “İstanbul’daki Rifâî Tekkeleri”
  8 Nisan 2017
  Derya Türkan-Murat Aydemir
  Ahenk Konseri
  15 Nisan 2017
  Dursun Gürlek
  “Vefâtının 60. Yılında İbnü’l-Emin Mahmud Kemal”
  22 Nisan 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  29 Nisan 2017
  Prof. Dr. Kenan Gürsoy
  “Şahsiyetli Olmak”
  Geçmiş Sohbetler
  4 Mart 2017
  Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan
  “Ulûfelü Câsuslar Ve Yarar Mürtedler: 16. Yüzyılda Osmanlı İstihbârâtı”
  7 Ocak 2017
  Prof. Dr. Mustafa Fayda
  “Hz. Peygamber Ve Gayr-i Müslimler”
  14 Ocak 2017
  Dr. Sinan Genim
  “Geçmişten Günümüze İstanbul’un İskânı Ve Bugünü”
  21 Ocak 2017
  Doç. Dr. Tarkan Okçuoğlu
  “Osmanlı Duvar Resimleri: Soyut Tezyînattan Perspektifli Tasvîre.”
  28 Ocak 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  4 Şubat 2017
  Alparslan Babaoğlu
  “Ebrû Ve Gelenek”
  11 Şubat 2017
  Dr. Ayhan Pala
  “Osmanlı Hânedânında Evlilikler”
  18 Şubat 2017
  Doç. Dr. Mehmet Samsakçı
  “Kapanan Bir Perde: Türk-İslâm Ölüm Estetiği ve Şâhide Mîrâsımız”
  25 Şubat 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  31 Aralık 2016 Yılbaşı
  24 Aralık 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  17 Aralık 2016
  Prof. Dr. Abdullah Uçman
  “Rızâ Tevfik Ve Tassavvuf Edebiyâtı”
  10 Aralık 2016
  Prof. Dr. Ömer Faruk Harman
  “Din Anlayışımız”
  3 Aralık 2016
  Prof. Dr. Feridun Emecen
  "Sultan Süleyman Ve Çağı: İmparatorluk, Siyâset ve İdâre”
  26 Kasım 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  19 Kasım 2016
  Beşir Ayvazoğlu
  “Beş Şehir’i Yeniden Okumak”
  12 Kasım 2016
  Prof. Dr. Mehmet İpşirli
  “Balkanlardaki Osmanlı Kültür Mîrâsı”
  5 Kasım 2016
  Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç
  “Geleneksiz Dindarlık Ve Yol Açtığı Problemler”
  29 Ekim 2016 Cumhuriyet Bayramı
  22 Ekim 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  15 Ekim 2016
  Prof. Dr. Selçuk Mülayim
  “Mîmar Sinan’ın Mezarında Teşhis-i Meyyit”
  8 Ekim 2016
  Prof. Dr. Nurhan Atasoy
  “Saray Nakkaşı Kara Memi”
  1 Ekim 2016
  Solist Münip Utandı
  Kubbealtı Hocaları Konseri

 • Kubbealtı Tez Sunumlarında Bu Hafta: Dr. Beytullah Bekar anlatıyor
 • Kubbealtı Tez Sunumlarında Bu Hafta: Dr. Beytullah Bekar anlatıyor, Almanyalı Türklerin Dili:DeuKisch. Teşriflerinizi bekleriz.

  Tarih: 10 Mart 2017 Cuma
  Saat: 16.00
  Yer: Çemberlitaş Köprülü Medresesi

  Tüm Tez Sunumları

  10 Mart 2017
  Beytullah Bekar (Dr)
  “Almanyalı Türklerin Dili: DeuKisch”
  17 Mart 2017
  Abdullah Dilek (YL)
  “Süryani Patrikliği”
  Geçmiş Tez Sunumları
  3 Mart 2017
  Güldane Gündüzöz (Dr)
  Tasavvuf Kültüründe Tâc Sembolizmi
  24 Şubat 2017
  İlkay Şamlı
  Kur'an'da Allah'a Teslîmiyet ve İbn-i Arabî Yorumu
  17 Şubat 2017
  Kamelya Keskin (Dr)
  “Kırım Türklerinin Kültürel Hayatı”
  10 Şubat 2017
  Emine Öztaner (YL)
  “İstanbul Sokakları’nın Elektrik İle Aydınlatılmasına Giden Yol Ve Aktörleri: Mühendisler, Entellektüeller Ve II. Abdülhamid”
  3 Şubat 2017
  Damla Tezel (YL)
  "'Kadınsız Romancı'nın Kadınları: İhsan Oktay Anar"
  20 Ocak 2017
  Dr. Fatih Erbaş (Dr)
  “19. YY Doğu Akdeniz’de Güç Mücâdelesi”
  27 Ocak 2017
  İlkay Şamlı (YL)
  “Kuranda Allah’a Teslimiyet Ve İbn-İ Arabî Yorumu”
  6 Ocak 2017
  Adem Bölükbaşı (YL)
  “Türkiye'de Bir Popüler Kültür Alanı Olarak Tasavvuf: Mevlânâ Ve Mevlevîlik Örneği”
  13 Ocak 2017
  Burak Tayiz (YL)
  “Yahya Kemal’de Kültür Ve Medeniyet”
  31 Aralık 2016 Yılbaşı
  30 Aralık 2016
  Yrd. Doç. Dr. Eda Tok (Dr)
  “Mevlevî Şairlerin Şiirlerinde Mevlânâ Ve Mevlevîlik”
  23 Aralık 2016
  Ercan Yılmaz (YL)
  “Yahya Kemal Ve Haşimde Güzel Algısı”
  16 Aralık 2016
  Doç. Dr. Mehmet Samsakçı (Dr)
  “Tanpınar’ın Eşiğinde: Tanpınar ve Güzel Sanatlar”
  9 Aralık 2016
  Ercan Çankaya (YL)
  “Tanpınar Ve Yahya Kemal’de İstanbul Nostaljisi”
  2 Aralık 2016
  Nesrin Aydın Satar (YL)
  “Tanpınar Günlüklerinde Yeni Tanpınar'lar Aramak”
  18 Kasım 2016
  Dr. Sema Küçükalioğlu (Dr)
  “1894 İstanbul Depreminin İstanbul’a Etkileri”
  11 Kasım 2016
  Dr. İlkay Canan Okkalı (Dr)
  “Turk Resminde İc Mekan”
  4 Kasım 2016
  Filiz Bozan (YL)
  “Tezhip Sanatı Niçin Öğretilmeli?”
  29 Ekim 2016 Cumhuriyet Bayramı
  28 Ekim 2016
  Fikri Kula (YL)
  “Sezai Karakoç’un Şiir Ve Hikâyelerinde Şehir Ve Medeniyet”
  21 Ekim 2016
  Ufuk Sarıtaş (YL)
  “Refik Halit Karay, Sabahattin Ali Ve Nurettin Topçu' Nun Hikâyelerinde Anadolu” 
  14 Ekim 2016
  Dr. Elif Uluğ (Dr)
  “Elemterefiş: Osmanlı İmparatorluğu'nda Batıl İtikatlar Ve Büyü”

 • Kubbealtı Sohbetlerinde Bu Hafta: Ulûfelü Câsuslar ve Yarar Mürtedler: 16. Yüzyılda Osmanlı İstihbârâtı
 • Konuşmacı: Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan

  Konu: "Ulûfelü Câsuslar ve Yarar Mürtedler: 16. Yüzyılda Osmanlı İstihbârâtı"

  Tarih: 4 Mart 2017 Cumartesi

  Yer: Çemberlitaş Köprülü Medresesi

  Tüm Sohbetler

  4 Mart 2017
  Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan
  “Ulûfelü Câsuslar Ve Yarar Mürtedler: 16. Yüzyılda Osmanlı İstihbârâtı”
  11 Mart 2017
  Prof. Dr. Câsim Avcı
  “İslâm-Bizans İlişkileri”
  18 Mart 2017
  Prof. Dr. Mustafa Fayda
  “Hz. Peygamber Ve Gayr-i Müslimler”
  25 Mart 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  1 Nisan 2017
  Prof. Dr. Baha Tanman
  “İstanbul’daki Rifâî Tekkeleri”
  8 Nisan 2017
  Derya Türkan-Murat Aydemir
  Ahenk Konseri
  15 Nisan 2017
  Dursun Gürlek
  “Vefâtının 60. Yılında İbnü’l-Emin Mahmud Kemal”
  22 Nisan 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  29 Nisan 2017
  Prof. Dr. Kenan Gürsoy
  “Şahsiyetli Olmak”
  Geçmiş Sohbetler
  7 Ocak 2017
  Prof. Dr. Mustafa Fayda
  “Hz. Peygamber Ve Gayr-i Müslimler”
  14 Ocak 2017
  Dr. Sinan Genim
  “Geçmişten Günümüze İstanbul’un İskânı Ve Bugünü”
  21 Ocak 2017
  Doç. Dr. Tarkan Okçuoğlu
  “Osmanlı Duvar Resimleri: Soyut Tezyînattan Perspektifli Tasvîre.”
  28 Ocak 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  4 Şubat 2017
  Alparslan Babaoğlu
  “Ebrû Ve Gelenek”
  11 Şubat 2017
  Dr. Ayhan Pala
  “Osmanlı Hânedânında Evlilikler”
  18 Şubat 2017
  Doç. Dr. Mehmet Samsakçı
  “Kapanan Bir Perde: Türk-İslâm Ölüm Estetiği ve Şâhide Mîrâsımız”
  25 Şubat 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  31 Aralık 2016 Yılbaşı
  24 Aralık 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  17 Aralık 2016
  Prof. Dr. Abdullah Uçman
  “Rızâ Tevfik Ve Tassavvuf Edebiyâtı”
  10 Aralık 2016
  Prof. Dr. Ömer Faruk Harman
  “Din Anlayışımız”
  3 Aralık 2016
  Prof. Dr. Feridun Emecen
  "Sultan Süleyman Ve Çağı: İmparatorluk, Siyâset ve İdâre”
  26 Kasım 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  19 Kasım 2016
  Beşir Ayvazoğlu
  “Beş Şehir’i Yeniden Okumak”
  12 Kasım 2016
  Prof. Dr. Mehmet İpşirli
  “Balkanlardaki Osmanlı Kültür Mîrâsı”
  5 Kasım 2016
  Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç
  “Geleneksiz Dindarlık Ve Yol Açtığı Problemler”
  29 Ekim 2016 Cumhuriyet Bayramı
  22 Ekim 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  15 Ekim 2016
  Prof. Dr. Selçuk Mülayim
  “Mîmar Sinan’ın Mezarında Teşhis-i Meyyit”
  8 Ekim 2016
  Prof. Dr. Nurhan Atasoy
  “Saray Nakkaşı Kara Memi”
  1 Ekim 2016
  Solist Münip Utandı
  Kubbealtı Hocaları Konseri

 • Kubbealtı Tez Sunumlarında Bu Hafta: Yrd. Doç. Dr. Güldane Gündüzöz anlatıyor
 • Kubbealtı Tez Sunumlarında Bu Hafta: Yrd. Doç. Dr. Güldane Gündüzöz anlatıyor, "Tasavvuf Kültüründe Tâc Sembolizmi". Teşrifinizi bekleriz.

  Tarih: 3 Mart 2017 Cuma
  Saat: 16.00
  Yer: Çemberlitaş Köprülü Medresesi

  Tüm Tez Sunumları

  3 Mart 2017
  Güldane Gündüzöz (Dr)
  Tasavvuf Kültüründe Tâc Sembolizmi
  10 Mart 2017
  Beytullah Bekar (Dr)
  “Almanyalı Türklerin Dili: DeuKisch”
  17 Mart 2017
  Abdullah Dilek (YL)
  “Süryani Patrikliği”
  Geçmiş Tez Sunumları
  24 Şubat 2017
  İlkay Şamlı
  Kur'an'da Allah'a Teslîmiyet ve İbn-i Arabî Yorumu
  17 Şubat 2017
  Kamelya Keskin (Dr)
  “Kırım Türklerinin Kültürel Hayatı”
  10 Şubat 2017
  Emine Öztaner (YL)
  “İstanbul Sokakları’nın Elektrik İle Aydınlatılmasına Giden Yol Ve Aktörleri: Mühendisler, Entellektüeller Ve II. Abdülhamid”
  3 Şubat 2017
  Damla Tezel (YL)
  "'Kadınsız Romancı'nın Kadınları: İhsan Oktay Anar"
  20 Ocak 2017
  Dr. Fatih Erbaş (Dr)
  “19. YY Doğu Akdeniz’de Güç Mücâdelesi”
  27 Ocak 2017
  İlkay Şamlı (YL)
  “Kuranda Allah’a Teslimiyet Ve İbn-İ Arabî Yorumu”
  6 Ocak 2017
  Adem Bölükbaşı (YL)
  “Türkiye'de Bir Popüler Kültür Alanı Olarak Tasavvuf: Mevlânâ Ve Mevlevîlik Örneği”
  13 Ocak 2017
  Burak Tayiz (YL)
  “Yahya Kemal’de Kültür Ve Medeniyet”
  31 Aralık 2016 Yılbaşı
  30 Aralık 2016
  Yrd. Doç. Dr. Eda Tok (Dr)
  “Mevlevî Şairlerin Şiirlerinde Mevlânâ Ve Mevlevîlik”
  23 Aralık 2016
  Ercan Yılmaz (YL)
  “Yahya Kemal Ve Haşimde Güzel Algısı”
  16 Aralık 2016
  Doç. Dr. Mehmet Samsakçı (Dr)
  “Tanpınar’ın Eşiğinde: Tanpınar ve Güzel Sanatlar”
  9 Aralık 2016
  Ercan Çankaya (YL)
  “Tanpınar Ve Yahya Kemal’de İstanbul Nostaljisi”
  2 Aralık 2016
  Nesrin Aydın Satar (YL)
  “Tanpınar Günlüklerinde Yeni Tanpınar'lar Aramak”
  18 Kasım 2016
  Dr. Sema Küçükalioğlu (Dr)
  “1894 İstanbul Depreminin İstanbul’a Etkileri”
  11 Kasım 2016
  Dr. İlkay Canan Okkalı (Dr)
  “Turk Resminde İc Mekan”
  4 Kasım 2016
  Filiz Bozan (YL)
  “Tezhip Sanatı Niçin Öğretilmeli?”
  29 Ekim 2016 Cumhuriyet Bayramı
  28 Ekim 2016
  Fikri Kula (YL)
  “Sezai Karakoç’un Şiir Ve Hikâyelerinde Şehir Ve Medeniyet”
  21 Ekim 2016
  Ufuk Sarıtaş (YL)
  “Refik Halit Karay, Sabahattin Ali Ve Nurettin Topçu' Nun Hikâyelerinde Anadolu” 
  14 Ekim 2016
  Dr. Elif Uluğ (Dr)
  “Elemterefiş: Osmanlı İmparatorluğu'nda Batıl İtikatlar Ve Büyü”

 • Kubbealtı Konserleri - Musikî tarihimizde bu ay: Şubat
 • T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ CUMHURBAŞKANLIĞI KLASİK TÜRK MÜZİĞİ KOROSU

  KUBBEALTI KONSERLERİ - Musikî tarihimizde bu ay: Şubat

  Hazırlayan ve yöneten: Mehmet Güntekin
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu Genç Sanatçıları:
  Nalan Çakır (Keman)
  Volkan Ertem (Viyolonsel)
  Caner Can (Kanun)

 • Kubbealtı Konserleri - Musikî tarihimizde bu ay: Şubat
 • T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ CUMHURBAŞKANLIĞI KLASİK TÜRK MÜZİĞİ KOROSU

  KUBBEALTI KONSERLERİ - Musikî tarihimizde bu ay: Şubat

  Hazırlayan ve yöneten: Mehmet Güntekin
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu Genç Sanatçıları:
  Nalan Çakır (Keman)
  Volkan Ertem (Viyolonsel)
  Caner Can (Kanun)

 • İnsan ve Değerleri Seminer Programı
 • İnsan ve Değerleri Seminer Programı

  Prof. Dr. Kenan Gürsoy
  Doç. Dr. Levent Bayraktar
  Doç Dr. Fulya Bayraktar

  Ön kayıt ve bilgi için : 0212 516 23 56

 • Prof. Dr. Baha Tanman ile İstanbul Tekkeleri Seminer Programı
 • Prof. Dr. Baha Tanman ile İstanbul Tekkeleri Seminer Programı

  Ön kayıt ve bilgi için tel: 0212 516 23 56

 • Kubbealtı Tez Sunumlarında Bu Hafta
 • Kubbealtı Tez Sunumlarında Bu hafta:İlkay Şamlı Anlatıyor "Kur'an'da Allah'a Teslîmiyet ve İbn-i Arabî Yorumu". Teşrifinizi bekleriz.

  Tarih: 24 Şubat 2017 Cuma
  Saat: 16.00
  Yer: Çemberlitaş Köprülü Medresesi

  Tüm Tez Sunumları

  24 Şubat 2017
  İlkay Şamlı
  Kur'an'da Allah'a Teslîmiyet ve İbn-i Arabî Yorumu
  3 Mart 2017
  Güldane Gündüzöz (Dr)
  Tasavvuf Kültüründe Tâc Sembolizmi
  10 Mart 2017
  Beytullah Bekar (Dr)
  “Almanyalı Türklerin Dili: DeuKisch”
  17 Mart 2017
  Abdullah Dilek (YL)
  “Süryani Patrikliği”
  Geçmiş Tez Sunumları
  17 Şubat 2017
  Kamelya Keskin (Dr)
  “Kırım Türklerinin Kültürel Hayatı”
  10 Şubat 2017
  Emine Öztaner (YL)
  “İstanbul Sokakları’nın Elektrik İle Aydınlatılmasına Giden Yol Ve Aktörleri: Mühendisler, Entellektüeller Ve II. Abdülhamid”
  3 Şubat 2017
  Damla Tezel (YL)
  "'Kadınsız Romancı'nın Kadınları: İhsan Oktay Anar"
  20 Ocak 2017
  Dr. Fatih Erbaş (Dr)
  “19. YY Doğu Akdeniz’de Güç Mücâdelesi”
  27 Ocak 2017
  İlkay Şamlı (YL)
  “Kuranda Allah’a Teslimiyet Ve İbn-İ Arabî Yorumu”
  6 Ocak 2017
  Adem Bölükbaşı (YL)
  “Türkiye'de Bir Popüler Kültür Alanı Olarak Tasavvuf: Mevlânâ Ve Mevlevîlik Örneği”
  13 Ocak 2017
  Burak Tayiz (YL)
  “Yahya Kemal’de Kültür Ve Medeniyet”
  31 Aralık 2016 Yılbaşı
  30 Aralık 2016
  Yrd. Doç. Dr. Eda Tok (Dr)
  “Mevlevî Şairlerin Şiirlerinde Mevlânâ Ve Mevlevîlik”
  23 Aralık 2016
  Ercan Yılmaz (YL)
  “Yahya Kemal Ve Haşimde Güzel Algısı”
  16 Aralık 2016
  Doç. Dr. Mehmet Samsakçı (Dr)
  “Tanpınar’ın Eşiğinde: Tanpınar ve Güzel Sanatlar”
  9 Aralık 2016
  Ercan Çankaya (YL)
  “Tanpınar Ve Yahya Kemal’de İstanbul Nostaljisi”
  2 Aralık 2016
  Nesrin Aydın Satar (YL)
  “Tanpınar Günlüklerinde Yeni Tanpınar'lar Aramak”
  18 Kasım 2016
  Dr. Sema Küçükalioğlu (Dr)
  “1894 İstanbul Depreminin İstanbul’a Etkileri”
  11 Kasım 2016
  Dr. İlkay Canan Okkalı (Dr)
  “Turk Resminde İc Mekan”
  4 Kasım 2016
  Filiz Bozan (YL)
  “Tezhip Sanatı Niçin Öğretilmeli?”
  29 Ekim 2016 Cumhuriyet Bayramı
  28 Ekim 2016
  Fikri Kula (YL)
  “Sezai Karakoç’un Şiir Ve Hikâyelerinde Şehir Ve Medeniyet”
  21 Ekim 2016
  Ufuk Sarıtaş (YL)
  “Refik Halit Karay, Sabahattin Ali Ve Nurettin Topçu' Nun Hikâyelerinde Anadolu” 
  14 Ekim 2016
  Dr. Elif Uluğ (Dr)
  “Elemterefiş: Osmanlı İmparatorluğu'nda Batıl İtikatlar Ve Büyü”

 • ALtın Öğütler
 • Altın Öğütler: Ölçün doğruluk olsun, aleyhine dahi olsa doğruyu söylemekten çekinme.
  Samiha Ayverdi

 • Klasik Mûsikîmizin Kaynakları-Edvâr Seminerleri
 • Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı’nda Îranlı araştırmacı Muhammed Hüseynî tarafından Klasik Türk Mûsikîsinin Kaynakları-Edvar dersleri verilecektir. tıklayınız.

 • Diksiyon Derslerimiz Yeniden Başlıyor!
 • Diksiyon Derslerimiz Yeniden Başlıyor!

  Bilgi için : 0212 516 23 56

 • Kubbealtı Sohbetlerinde Bu Hafta
 • Kubbealtı Sohbetlerinde Bu hafta; "Kapanan Bir Perde: Türk İslâm Ölüm Estetiği ve Şâhide Mîrâsımız".


  Konuşmacı: Doç. Dr. Mehmet Samsakçı

  Konu: "Kapanan Bir Perde: Türk İslâm Ölüm Estetiği ve Şâhide Mîrâsımız"

  Tarih: 18 Şubat 2017 Cumartesi

  Yer: Çemberlitaş Köprülü Medresesi

  Tüm Sohbetler

  18 Şubat 2017
  Doç. Dr. Mehmet Samsakçı
  “Kapanan Bir Perde: Türk-İslâm Ölüm Estetiği ve Şâhide Mîrâsımız”
  25 Şubat 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  4 Mart 2017
  Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan
  “Ulûfelü Câsuslar Ve Yarar Mürtedler: 16. Yüzyılda Osmanlı İstihbârâtı”
  11 Mart 2017
  Prof. Dr. Câsim Avcı
  “İslâm-Bizans İlişkileri”
  18 Mart 2017
  Selim İleri
  “50 Yıldan Edebiyat Anıları”
  25 Mart 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  1 Nisan 2017
  Prof. Dr. Baha Tanman
  “İstanbul’daki Rifâî Tekkeleri”
  8 Nisan 2017
  Derya Türkan-Murat Aydemir
  Ahenk Konseri
  15 Nisan 2017
  Dursun Gürlek
  “Vefâtının 60. Yılında İbnü’l-Emin Mahmud Kemal”
  22 Nisan 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  29 Nisan 2017
  Prof. Dr. Kenan Gürsoy
  “Şahsiyetli Olmak”
  Geçmiş Sohbetler
  21 Ocak 2017
  Doç. Dr. Tarkan Okçuoğlu
  “Osmanlı Duvar Resimleri: Soyut Tezyînattan Perspektifli Tasvîre.”
  28 Ocak 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  4 Şubat 2017
  Alparslan Babaoğlu
  “Ebrû Ve Gelenek”
  11 Şubat 2017
  Dr. Ayhan Pala
  “Osmanlı Hânedânında Evlilikler”
  14 Ocak 2017
  Dr. Sinan Genim
  “Geçmişten Günümüze İstanbul’un İskânı Ve Bugünü”
  7 Ocak 2017
  Prof. Dr. Mustafa Fayda
  “Hz. Peygamber Ve Gayr-i Müslimler”
  31 Aralık 2016 Yılbaşı
  24 Aralık 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  17 Aralık 2016
  Prof. Dr. Abdullah Uçman
  “Rızâ Tevfik Ve Tassavvuf Edebiyâtı”
  10 Aralık 2016
  Prof. Dr. Ömer Faruk Harman
  “Din Anlayışımız”
  3 Aralık 2016
  Prof. Dr. Feridun Emecen
  "Sultan Süleyman Ve Çağı: İmparatorluk, Siyâset ve İdâre”
  26 Kasım 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  19 Kasım 2016
  Beşir Ayvazoğlu
  “Beş Şehir’i Yeniden Okumak”
  12 Kasım 2016
  Prof. Dr. Mehmet İpşirli
  “Balkanlardaki Osmanlı Kültür Mîrâsı”
  5 Kasım 2016
  Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç
  “Geleneksiz Dindarlık Ve Yol Açtığı Problemler”
  29 Ekim 2016 Cumhuriyet Bayramı
  22 Ekim 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  15 Ekim 2016
  Prof. Dr. Selçuk Mülayim
  “Mîmar Sinan’ın Mezarında Teşhis-i Meyyit”
  8 Ekim 2016
  Prof. Dr. Nurhan Atasoy
  “Saray Nakkaşı Kara Memi”
  1 Ekim 2016
  Solist Münip Utandı
  Kubbealtı Hocaları Konseri

 • Kubbealtı Tez Sunumlarında Bu Hafta :
 • Kubbealtı Tez Sunumlarında Bu hafta:Yrd. Doç. Dr. Kamelya Keskin Anlatıyor "Dünden Bugüne Kırım Tatar Türkleri". Teşrifinizi bekleriz.

  Tarih: 17 Şubat 2017 Cuma
  Saat: 16.00
  Yer: Çemberlitaş Köprülü Medresesi

  Tüm Tez Sunumları

  17 Şubat 2017
  Kamelya Keskin (Dr)
  “Kırım Türklerinin Kültürel Hayatı”
  24 Şubat 2017
  Erdem İlgi Akter (Dr)
  Gelenek Kurguları: Türkiye’de 2000'lerin Başlarında Tasavvuf Musîkisi Kültürel Üretim Alanı
  3 Mart 2017
  Güldane Gündüzöz (Dr)
  Tasavvuf Kültüründe Tâc Sembolizmi
  10 Mart 2017
  Beytullah Bekar (Dr)
  “Almanyalı Türklerin Dili: DeuKisch”
  17 Mart 2017
  Abdullah Dilek (YL)
  “Süryani Patrikliği”
  Geçmiş Tez Sunumları
  10 Şubat 2017
  Emine Öztaner (YL)
  “İstanbul Sokakları’nın Elektrik İle Aydınlatılmasına Giden Yol Ve Aktörleri: Mühendisler, Entellektüeller Ve II. Abdülhamid”
  3 Şubat 2017
  Damla Tezel (YL)
  "'Kadınsız Romancı'nın Kadınları: İhsan Oktay Anar"
  20 Ocak 2017
  Dr. Fatih Erbaş (Dr)
  “19. YY Doğu Akdeniz’de Güç Mücâdelesi”
  27 Ocak 2017
  İlkay Şamlı (YL)
  “Kuranda Allah’a Teslimiyet Ve İbn-İ Arabî Yorumu”
  6 Ocak 2017
  Adem Bölükbaşı (YL)
  “Türkiye'de Bir Popüler Kültür Alanı Olarak Tasavvuf: Mevlânâ Ve Mevlevîlik Örneği”
  13 Ocak 2017
  Burak Tayiz (YL)
  “Yahya Kemal’de Kültür Ve Medeniyet”
  31 Aralık 2016 Yılbaşı
  30 Aralık 2016
  Yrd. Doç. Dr. Eda Tok (Dr)
  “Mevlevî Şairlerin Şiirlerinde Mevlânâ Ve Mevlevîlik”
  23 Aralık 2016
  Ercan Yılmaz (YL)
  “Yahya Kemal Ve Haşimde Güzel Algısı”
  16 Aralık 2016
  Doç. Dr. Mehmet Samsakçı (Dr)
  “Tanpınar’ın Eşiğinde: Tanpınar ve Güzel Sanatlar”
  9 Aralık 2016
  Ercan Çankaya (YL)
  “Tanpınar Ve Yahya Kemal’de İstanbul Nostaljisi”
  2 Aralık 2016
  Nesrin Aydın Satar (YL)
  “Tanpınar Günlüklerinde Yeni Tanpınar'lar Aramak”
  18 Kasım 2016
  Dr. Sema Küçükalioğlu (Dr)
  “1894 İstanbul Depreminin İstanbul’a Etkileri”
  11 Kasım 2016
  Dr. İlkay Canan Okkalı (Dr)
  “Turk Resminde İc Mekan”
  4 Kasım 2016
  Filiz Bozan (YL)
  “Tezhip Sanatı Niçin Öğretilmeli?”
  29 Ekim 2016 Cumhuriyet Bayramı
  28 Ekim 2016
  Fikri Kula (YL)
  “Sezai Karakoç’un Şiir Ve Hikâyelerinde Şehir Ve Medeniyet”
  21 Ekim 2016
  Ufuk Sarıtaş (YL)
  “Refik Halit Karay, Sabahattin Ali Ve Nurettin Topçu' Nun Hikâyelerinde Anadolu” 
  14 Ekim 2016
  Dr. Elif Uluğ (Dr)
  “Elemterefiş: Osmanlı İmparatorluğu'nda Batıl İtikatlar Ve Büyü”

 • Kubbealtı Tez Sunumlarında Bu Hafta
 • Kubbealtı Tez Sunumlarında Bu hafta: Yrd. Doç. Dr. Kamelya Keskin Anlatıyor "Dünden Bugüne Kırım Tatar Türkleri". Teşrifinizi bekleriz.

  Tarih: 17 Şubat 2017 Cuma
  Saat: 16.00
  Yer: Çemberlitaş Köprülü Medresesi

  Tüm Tez Sunumları

  17 Şubat 2017
  Kamelya Keskin (Dr)
  “Kırım Türklerinin Kültürel Hayatı”
  24 Şubat 2017
  Erdem İlgi Akter (Dr)
  Gelenek Kurguları: Türkiye’de 2000'lerin Başlarında Tasavvuf Musîkisi Kültürel Üretim Alanı
  3 Mart 2017
  Güldane Gündüzöz (Dr)
  Tasavvuf Kültüründe Tâc Sembolizmi
  10 Mart 2017
  Beytullah Bekar (Dr)
  “Almanyalı Türklerin Dili: DeuKisch”
  17 Mart 2017
  Abdullah Dilek (YL)
  “Süryani Patrikliği”
  Geçmiş Tez Sunumları
  10 Şubat 2017
  Emine Öztaner (YL)
  “İstanbul Sokakları’nın Elektrik İle Aydınlatılmasına Giden Yol Ve Aktörleri: Mühendisler, Entellektüeller Ve II. Abdülhamid”
  3 Şubat 2017
  Damla Tezel (YL)
  "'Kadınsız Romancı'nın Kadınları: İhsan Oktay Anar"
  20 Ocak 2017
  Dr. Fatih Erbaş (Dr)
  “19. YY Doğu Akdeniz’de Güç Mücâdelesi”
  27 Ocak 2017
  İlkay Şamlı (YL)
  “Kuranda Allah’a Teslimiyet Ve İbn-İ Arabî Yorumu”
  6 Ocak 2017
  Adem Bölükbaşı (YL)
  “Türkiye'de Bir Popüler Kültür Alanı Olarak Tasavvuf: Mevlânâ Ve Mevlevîlik Örneği”
  13 Ocak 2017
  Burak Tayiz (YL)
  “Yahya Kemal’de Kültür Ve Medeniyet”
  31 Aralık 2016 Yılbaşı
  30 Aralık 2016
  Yrd. Doç. Dr. Eda Tok (Dr)
  “Mevlevî Şairlerin Şiirlerinde Mevlânâ Ve Mevlevîlik”
  23 Aralık 2016
  Ercan Yılmaz (YL)
  “Yahya Kemal Ve Haşimde Güzel Algısı”
  16 Aralık 2016
  Doç. Dr. Mehmet Samsakçı (Dr)
  “Tanpınar’ın Eşiğinde: Tanpınar ve Güzel Sanatlar”
  9 Aralık 2016
  Ercan Çankaya (YL)
  “Tanpınar Ve Yahya Kemal’de İstanbul Nostaljisi”
  2 Aralık 2016
  Nesrin Aydın Satar (YL)
  “Tanpınar Günlüklerinde Yeni Tanpınar'lar Aramak”
  18 Kasım 2016
  Dr. Sema Küçükalioğlu (Dr)
  “1894 İstanbul Depreminin İstanbul’a Etkileri”
  11 Kasım 2016
  Dr. İlkay Canan Okkalı (Dr)
  “Turk Resminde İc Mekan”
  4 Kasım 2016
  Filiz Bozan (YL)
  “Tezhip Sanatı Niçin Öğretilmeli?”
  29 Ekim 2016 Cumhuriyet Bayramı
  28 Ekim 2016
  Fikri Kula (YL)
  “Sezai Karakoç’un Şiir Ve Hikâyelerinde Şehir Ve Medeniyet”
  21 Ekim 2016
  Ufuk Sarıtaş (YL)
  “Refik Halit Karay, Sabahattin Ali Ve Nurettin Topçu' Nun Hikâyelerinde Anadolu” 
  14 Ekim 2016
  Dr. Elif Uluğ (Dr)
  “Elemterefiş: Osmanlı İmparatorluğu'nda Batıl İtikatlar Ve Büyü”

 • Kubbealtı Sohbetlerinde Bu Hafta
 • Kubbealtı Sohbetlerinde Bu hafta; "Kapanan Bir Perde: Türk İslâm Ölüm Estetiği ve Şâhide Mîrâsımız".


  Konuşmacı: Doç. Dr. Mehmet Samsakçı

  Konu: "Kapanan Bir Perde: Türk İslâm Ölüm Estetiği ve Şâhide Mîrâsımız"

  Tarih: 18 Şubat 2017 Cumartesi

  Yer: Çemberlitaş Köprülü Medresesi

  Tüm Sohbetler

  18 Şubat 2017
  Doç. Dr. Mehmet Samsakçı
  “Kapanan Bir Perde: Türk-İslâm Ölüm Estetiği ve Şâhide Mîrâsımız”
  25 Şubat 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  4 Mart 2017
  Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan
  “Ulûfelü Câsuslar Ve Yarar Mürtedler: 16. Yüzyılda Osmanlı İstihbârâtı”
  11 Mart 2017
  Prof. Dr. Câsim Avcı
  “İslâm-Bizans İlişkileri”
  18 Mart 2017
  Selim İleri
  “50 Yıldan Edebiyat Anıları”
  25 Mart 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  1 Nisan 2017
  Prof. Dr. Baha Tanman
  “İstanbul’daki Rifâî Tekkeleri”
  8 Nisan 2017
  Derya Türkan-Murat Aydemir
  Ahenk Konseri
  15 Nisan 2017
  Dursun Gürlek
  “Vefâtının 60. Yılında İbnü’l-Emin Mahmud Kemal”
  22 Nisan 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  29 Nisan 2017
  Prof. Dr. Kenan Gürsoy
  “Şahsiyetli Olmak”
  Geçmiş Sohbetler
  21 Ocak 2017
  Doç. Dr. Tarkan Okçuoğlu
  “Osmanlı Duvar Resimleri: Soyut Tezyînattan Perspektifli Tasvîre.”
  28 Ocak 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  4 Şubat 2017
  Alparslan Babaoğlu
  “Ebrû Ve Gelenek”
  11 Şubat 2017
  Dr. Ayhan Pala
  “Osmanlı Hânedânında Evlilikler”
  14 Ocak 2017
  Dr. Sinan Genim
  “Geçmişten Günümüze İstanbul’un İskânı Ve Bugünü”
  7 Ocak 2017
  Prof. Dr. Mustafa Fayda
  “Hz. Peygamber Ve Gayr-i Müslimler”
  31 Aralık 2016 Yılbaşı
  24 Aralık 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  17 Aralık 2016
  Prof. Dr. Abdullah Uçman
  “Rızâ Tevfik Ve Tassavvuf Edebiyâtı”
  10 Aralık 2016
  Prof. Dr. Ömer Faruk Harman
  “Din Anlayışımız”
  3 Aralık 2016
  Prof. Dr. Feridun Emecen
  "Sultan Süleyman Ve Çağı: İmparatorluk, Siyâset ve İdâre”
  26 Kasım 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  19 Kasım 2016
  Beşir Ayvazoğlu
  “Beş Şehir’i Yeniden Okumak”
  12 Kasım 2016
  Prof. Dr. Mehmet İpşirli
  “Balkanlardaki Osmanlı Kültür Mîrâsı”
  5 Kasım 2016
  Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç
  “Geleneksiz Dindarlık Ve Yol Açtığı Problemler”
  29 Ekim 2016 Cumhuriyet Bayramı
  22 Ekim 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  15 Ekim 2016
  Prof. Dr. Selçuk Mülayim
  “Mîmar Sinan’ın Mezarında Teşhis-i Meyyit”
  8 Ekim 2016
  Prof. Dr. Nurhan Atasoy
  “Saray Nakkaşı Kara Memi”
  1 Ekim 2016
  Solist Münip Utandı
  Kubbealtı Hocaları Konseri

 • Kubbealtı Tez Sunumlarında Bu Hafta
 • Kubbealtı Tez Sunumlarında Bu hafta:Yrd. Doç. Dr. Kamelya Keskin Anlatıyor "Dünden Bugüne Kırım Tatar Türkleri". Teşrifinizi bekleriz.

  Tarih: 17 Şubat 2017 Cuma
  Saat: 16.00
  Yer: Çemberlitaş Köprülü Medresesi

  Tüm Tez Sunumları

  17 Şubat 2017
  Kamelya Keskin (Dr)
  “Kırım Türklerinin Kültürel Hayatı”
  24 Şubat 2017
  Erdem İlgi Akter (Dr)
  Gelenek Kurguları: Türkiye’de 2000'lerin Başlarında Tasavvuf Musîkisi Kültürel Üretim Alanı
  3 Mart 2017
  Güldane Gündüzöz (Dr)
  Tasavvuf Kültüründe Tâc Sembolizmi
  10 Mart 2017
  Beytullah Bekar (Dr)
  “Almanyalı Türklerin Dili: DeuKisch”
  17 Mart 2017
  Abdullah Dilek (YL)
  “Süryani Patrikliği”
  Geçmiş Tez Sunumları
  10 Şubat 2017
  Emine Öztaner (YL)
  “İstanbul Sokakları’nın Elektrik İle Aydınlatılmasına Giden Yol Ve Aktörleri: Mühendisler, Entellektüeller Ve II. Abdülhamid”
  3 Şubat 2017
  Damla Tezel (YL)
  "'Kadınsız Romancı'nın Kadınları: İhsan Oktay Anar"
  20 Ocak 2017
  Dr. Fatih Erbaş (Dr)
  “19. YY Doğu Akdeniz’de Güç Mücâdelesi”
  27 Ocak 2017
  İlkay Şamlı (YL)
  “Kuranda Allah’a Teslimiyet Ve İbn-İ Arabî Yorumu”
  6 Ocak 2017
  Adem Bölükbaşı (YL)
  “Türkiye'de Bir Popüler Kültür Alanı Olarak Tasavvuf: Mevlânâ Ve Mevlevîlik Örneği”
  13 Ocak 2017
  Burak Tayiz (YL)
  “Yahya Kemal’de Kültür Ve Medeniyet”
  31 Aralık 2016 Yılbaşı
  30 Aralık 2016
  Yrd. Doç. Dr. Eda Tok (Dr)
  “Mevlevî Şairlerin Şiirlerinde Mevlânâ Ve Mevlevîlik”
  23 Aralık 2016
  Ercan Yılmaz (YL)
  “Yahya Kemal Ve Haşimde Güzel Algısı”
  16 Aralık 2016
  Doç. Dr. Mehmet Samsakçı (Dr)
  “Tanpınar’ın Eşiğinde: Tanpınar ve Güzel Sanatlar”
  9 Aralık 2016
  Ercan Çankaya (YL)
  “Tanpınar Ve Yahya Kemal’de İstanbul Nostaljisi”
  2 Aralık 2016
  Nesrin Aydın Satar (YL)
  “Tanpınar Günlüklerinde Yeni Tanpınar'lar Aramak”
  18 Kasım 2016
  Dr. Sema Küçükalioğlu (Dr)
  “1894 İstanbul Depreminin İstanbul’a Etkileri”
  11 Kasım 2016
  Dr. İlkay Canan Okkalı (Dr)
  “Turk Resminde İc Mekan”
  4 Kasım 2016
  Filiz Bozan (YL)
  “Tezhip Sanatı Niçin Öğretilmeli?”
  29 Ekim 2016 Cumhuriyet Bayramı
  28 Ekim 2016
  Fikri Kula (YL)
  “Sezai Karakoç’un Şiir Ve Hikâyelerinde Şehir Ve Medeniyet”
  21 Ekim 2016
  Ufuk Sarıtaş (YL)
  “Refik Halit Karay, Sabahattin Ali Ve Nurettin Topçu' Nun Hikâyelerinde Anadolu” 
  14 Ekim 2016
  Dr. Elif Uluğ (Dr)
  “Elemterefiş: Osmanlı İmparatorluğu'nda Batıl İtikatlar Ve Büyü”

 • Kubbealtı Sobetlerinde Bu Hafta: Osmanlı Hânedanında Evlilikler
 • Kubbealtı Sobetlerinde Bu Hafta: Osmanlı Hânedanında Evlilikler


  Konuşmacı: Dr. Ayhan Pala

  Konu: "Osmanlı Hânedanında Evlilikler"

  Tarih: 11 Şubat 2017 Cumartesi

  Yer: Çemberlitaş Köprülü Medresesi

  Tüm Sohbetler

  11 Şubat 2017
  Dr. Ayhan Pala
  “Osmanlı Hânedânında Evlilikler”
  18 Şubat 2017
  Doç. Dr. Mehmet Samsakçı
  “Kapanan Bir Perde: Türk-İslâm Ölüm Estetiği ve Şâhide Mîrâsımız”
  25 Şubat 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  4 Mart 2017
  Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan
  “Ulûfelü Câsuslar Ve Yarar Mürtedler: 16. Yüzyılda Osmanlı İstihbârâtı”
  11 Mart 2017
  Prof. Dr. Câsim Avcı
  “İslâm-Bizans İlişkileri”
  18 Mart 2017
  Mustafa Fayda
  “Hz. Peygamber ve Gayr-i Müslimler”
  25 Mart 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  1 Nisan 2017
  Prof. Dr. Baha Tanman
  “İstanbul’daki Rifâî Tekkeleri”
  8 Nisan 2017
  Derya Türkan-Murat Aydemir
  Ahenk Konseri
  15 Nisan 2017
  Dursun Gürlek
  “Vefâtının 60. Yılında İbnü’l-Emin Mahmud Kemal”
  22 Nisan 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  29 Nisan 2017
  Prof. Dr. Kenan Gürsoy
  “Şahsiyetli Olmak”
  Geçmiş Sohbetler
  21 Ocak 2017
  Doç. Dr. Tarkan Okçuoğlu
  “Osmanlı Duvar Resimleri: Soyut Tezyînattan Perspektifli Tasvîre.”
  28 Ocak 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  4 Şubat 2017
  Alparslan Babaoğlu
  “Ebrû Ve Gelenek”
  14 Ocak 2017
  Dr. Sinan Genim
  “Geçmişten Günümüze İstanbul’un İskânı Ve Bugünü”
  31 Aralık 2016 Yılbaşı
  24 Aralık 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  17 Aralık 2016
  Prof. Dr. Abdullah Uçman
  “Rızâ Tevfik Ve Tassavvuf Edebiyâtı”
  10 Aralık 2016
  Prof. Dr. Ömer Faruk Harman
  “Din Anlayışımız”
  3 Aralık 2016
  Prof. Dr. Feridun Emecen
  "Sultan Süleyman Ve Çağı: İmparatorluk, Siyâset ve İdâre”
  26 Kasım 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  19 Kasım 2016
  Beşir Ayvazoğlu
  “Beş Şehir’i Yeniden Okumak”
  12 Kasım 2016
  Prof. Dr. Mehmet İpşirli
  “Balkanlardaki Osmanlı Kültür Mîrâsı”
  5 Kasım 2016
  Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç
  “Geleneksiz Dindarlık Ve Yol Açtığı Problemler”
  29 Ekim 2016 Cumhuriyet Bayramı
  22 Ekim 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  15 Ekim 2016
  Prof. Dr. Selçuk Mülayim
  “Mîmar Sinan’ın Mezarında Teşhis-i Meyyit”
  8 Ekim 2016
  Prof. Dr. Nurhan Atasoy
  “Saray Nakkaşı Kara Memi”
  1 Ekim 2016
  Solist Münip Utandı
  Kubbealtı Hocaları Konseri

 • Kubbealtı Tez Sunumlarında Bu hafta: Emine Öztaner Anlatıyor İstanbul Sokaklarının Elektrikle Aydınlatılmasına Giden Yol ve Aktörleri
 • Kubbealtı Tez Sunumlarında Bu hafta: Emine Öztaner Anlatıyor İstanbul Sokaklarının Elektrikle Aydınlatılmasına Giden Yol ve Aktörleri. Teşrifinizi bekleriz.

  Tarih: 10 Şubat 2017 Cuma
  Saat: 16.00
  Yer: Çemberlitaş Köprülü Medresesi

  Tüm Tez Sunumları

  10 Şubat 2017
  Emine Öztaner (YL)
  “İstanbul Sokakları’nın Elektrik İle Aydınlatılmasına Giden Yol Ve Aktörleri: Mühendisler, Entellektüeller Ve II. Abdülhamid”
  17 Şubat 2017
  Kamelya Keskin (Dr)
  “Kırım Türklerinin Kültürel Hayatı”
  24 Şubat 2017
  Erdem İlgi Akter (Dr)
  Gelenek Kurguları: Türkiye’de 2000'lerin Başlarında Tasavvuf Musîkisi Kültürel Üretim Alanı
  3 Mart 2017
  Güldane Gündüzöz (Dr)
  Tasavvuf Kültüründe Tâc Sembolizmi
  10 Mart 2017
  Beytullah Bekar (Dr)
  “Almanyalı Türklerin Dili: DeuKisch”
  17 Mart 2017
  Abdullah Dilek (YL)
  “Süryani Patrikliği”
  Geçmiş Tez Sunumları
  3 Şubat 2017
  Damla Tezel (YL)
  "'Kadınsız Romancı'nın Kadınları: İhsan Oktay Anar"
  20 Ocak 2017
  Dr. Fatih Erbaş (Dr)
  “19. YY Doğu Akdeniz’de Güç Mücâdelesi”
  27 Ocak 2017
  İlkay Şamlı (YL)
  “Kuranda Allah’a Teslimiyet Ve İbn-İ Arabî Yorumu”
  6 Ocak 2017
  Adem Bölükbaşı (YL)
  “Türkiye'de Bir Popüler Kültür Alanı Olarak Tasavvuf: Mevlânâ Ve Mevlevîlik Örneği”
  13 Ocak 2017
  Burak Tayiz (YL)
  “Yahya Kemal’de Kültür Ve Medeniyet”
  31 Aralık 2016 Yılbaşı
  30 Aralık 2016
  Yrd. Doç. Dr. Eda Tok (Dr)
  “Mevlevî Şairlerin Şiirlerinde Mevlânâ Ve Mevlevîlik”
  23 Aralık 2016
  Ercan Yılmaz (YL)
  “Yahya Kemal Ve Haşimde Güzel Algısı”
  16 Aralık 2016
  Doç. Dr. Mehmet Samsakçı (Dr)
  “Tanpınar’ın Eşiğinde: Tanpınar ve Güzel Sanatlar”
  9 Aralık 2016
  Ercan Çankaya (YL)
  “Tanpınar Ve Yahya Kemal’de İstanbul Nostaljisi”
  2 Aralık 2016
  Nesrin Aydın Satar (YL)
  “Tanpınar Günlüklerinde Yeni Tanpınar'lar Aramak”
  18 Kasım 2016
  Dr. Sema Küçükalioğlu (Dr)
  “1894 İstanbul Depreminin İstanbul’a Etkileri”
  11 Kasım 2016
  Dr. İlkay Canan Okkalı (Dr)
  “Turk Resminde İc Mekan”
  4 Kasım 2016
  Filiz Bozan (YL)
  “Tezhip Sanatı Niçin Öğretilmeli?”
  29 Ekim 2016 Cumhuriyet Bayramı
  28 Ekim 2016
  Fikri Kula (YL)
  “Sezai Karakoç’un Şiir Ve Hikâyelerinde Şehir Ve Medeniyet”
  21 Ekim 2016
  Ufuk Sarıtaş (YL)
  “Refik Halit Karay, Sabahattin Ali Ve Nurettin Topçu' Nun Hikâyelerinde Anadolu” 
  14 Ekim 2016
  Dr. Elif Uluğ (Dr)
  “Elemterefiş: Osmanlı İmparatorluğu'nda Batıl İtikatlar Ve Büyü”

 • Farsçaya baştan başlıyoruz!
 • İlk kuru kaçıranlar için İranlı hocamız Mîlad Salmânî ile Farsçaya baştan başlıyoruz... Ön kayıt ve bilgi için : 0212 516 23 56

 • Vefat
 • Ankara'dan Dr. Turgut Alsırt Ağabeyimiz bu sabaha karşı vefat etmiştir. Cenazesi yarın (2 Şubat Perşembe) Hacı Bayram Hazretlerinde kılınacak öğle namazını müteakip Karşıyaka Mezarlığına defnedilecektir. Allah rahmet eylesin. Hepimizin başı sağ olsun

 • Kubbealtı Sohbetlerinde Bu Hafta: Ebrû ve Gelenek - Alparslan Babaoğlu
 • Kubbealtı Sohbetlerinde Bu Hafta: Ebrû ve Gelenek - Alparslan Babaoğlu


  Konuşmacı: Alparslan Babaoğlu

  Konu: "Ebrû ve Gelenek"

  Tarih: 4 Şubat 2017 Cumartesi

  Yer: Çemberlitaş Köprülü Medresesi

  Tüm Sohbetler

  4 Şubat 2017
  Alparslan Babaoğlu
  “Ebrû Ve Gelenek”
  11 Şubat 2017
  Dr. Ayhan Pala
  “Osmanlı Hânedânında Evlilikler”
  18 Şubat 2017
  Doç. Dr. Mehmet Samsakçı
  “Kapanan Bir Perde: Türk-İslâm Ölüm Estetiği ve Şâhide Mîrâsımız”
  25 Şubat 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  4 Mart 2017
  Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan
  “Ulûfelü Câsuslar Ve Yarar Mürtedler: 16. Yüzyılda Osmanlı İstihbârâtı”
  11 Mart 2017
  Prof. Dr. Câsim Avcı
  “İslâm-Bizans İlişkileri”
  18 Mart 2017
  Selim İleri
  “50 Yıldan Edebiyat Anıları”
  25 Mart 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  1 Nisan 2017
  Prof. Dr. Baha Tanman
  “İstanbul’daki Rifâî Tekkeleri”
  8 Nisan 2017
  Derya Türkan-Murat Aydemir
  Ahenk Konseri
  15 Nisan 2017
  Dursun Gürlek
  “Vefâtının 60. Yılında İbnü’l-Emin Mahmud Kemal”
  22 Nisan 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  29 Nisan 2017
  Prof. Dr. Kenan Gürsoy
  “Şahsiyetli Olmak”
  Geçmiş Sohbetler
  21 Ocak 2017
  Doç. Dr. Tarkan Okçuoğlu
  “Osmanlı Duvar Resimleri: Soyut Tezyînattan Perspektifli Tasvîre.”
  28 Ocak 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  14 Ocak 2017
  Dr. Sinan Genim
  “Geçmişten Günümüze İstanbul’un İskânı Ve Bugünü”
  7 Ocak 2017
  Prof. Dr. Mustafa Fayda
  “Hz. Peygamber Ve Gayr-i Müslimler”
  31 Aralık 2016 Yılbaşı
  24 Aralık 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  17 Aralık 2016
  Prof. Dr. Abdullah Uçman
  “Rızâ Tevfik Ve Tassavvuf Edebiyâtı”
  10 Aralık 2016
  Prof. Dr. Ömer Faruk Harman
  “Din Anlayışımız”
  3 Aralık 2016
  Prof. Dr. Feridun Emecen
  "Sultan Süleyman Ve Çağı: İmparatorluk, Siyâset ve İdâre”
  26 Kasım 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  19 Kasım 2016
  Beşir Ayvazoğlu
  “Beş Şehir’i Yeniden Okumak”
  12 Kasım 2016
  Prof. Dr. Mehmet İpşirli
  “Balkanlardaki Osmanlı Kültür Mîrâsı”
  5 Kasım 2016
  Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç
  “Geleneksiz Dindarlık Ve Yol Açtığı Problemler”
  29 Ekim 2016 Cumhuriyet Bayramı
  22 Ekim 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  15 Ekim 2016
  Prof. Dr. Selçuk Mülayim
  “Mîmar Sinan’ın Mezarında Teşhis-i Meyyit”
  8 Ekim 2016
  Prof. Dr. Nurhan Atasoy
  “Saray Nakkaşı Kara Memi”
  1 Ekim 2016
  Solist Münip Utandı
  Kubbealtı Hocaları Konseri

 • Kubbealtı Tez Sunumlarında Bu Hafta: Damla Tezel anlatıyor, Kadınsız Romancının Kadınları: İhsan Oktay Anar
 • Kubbealtı tez sunumlarında bu hafta; Damla Tezel anlatıyor, Kadınsız Romancının Kadınları: İhsan Oktay Anar. Teşrifinizi bekleriz.

  Tarih: 3 Şubat 2017 Cuma
  Saat: 16.00
  Yer: Çemberlitaş Köprülü Medresesi

  Tüm Tez Sunumları

  3 Şubat 2017
  Damla Tezel (YL)
  "'Kadınsız Romancı'nın Kadınları: İhsan Oktay Anar"
  10 Şubat 2017
  Emine Öztaner (YL)
  “İstanbul Sokakları’nın Elektrik İle Aydınlatılmasına Giden Yol Ve Aktörleri: Mühendisler, Entellektüeller Ve II. Abdülhamid”
  17 Şubat 2017
  Kamelya Keskin (Dr)
  “Kırım Türklerinin Kültürel Hayatı”
  24 Şubat 2017
  Erdem İlgi Akter (Dr)
  Gelenek Kurguları: Türkiye’de 2000'lerin Başlarında Tasavvuf Musîkisi Kültürel Üretim Alanı
  3 Mart 2017
  Güldane Gündüzöz (Dr)
  Tasavvuf Kültüründe Tâc Sembolizmi
  10 Mart 2017
  Beytullah Bekar (Dr)
  “Almanyalı Türklerin Dili: DeuKisch”
  17 Mart 2017
  Abdullah Dilek (YL)
  “Süryani Patrikliği”
  Geçmiş Tez Sunumları
  20 Ocak 2017
  Dr. Fatih Erbaş (Dr)
  “19. YY Doğu Akdeniz’de Güç Mücâdelesi”
  27 Ocak 2017
  İlkay Şamlı (YL)
  “Kuranda Allah’a Teslimiyet Ve İbn-İ Arabî Yorumu”
  6 Ocak 2017
  Adem Bölükbaşı (YL)
  “Türkiye'de Bir Popüler Kültür Alanı Olarak Tasavvuf: Mevlânâ Ve Mevlevîlik Örneği”
  13 Ocak 2017
  Burak Tayiz (YL)
  “Yahya Kemal’de Kültür Ve Medeniyet”
  31 Aralık 2016 Yılbaşı
  30 Aralık 2016
  Yrd. Doç. Dr. Eda Tok (Dr)
  “Mevlevî Şairlerin Şiirlerinde Mevlânâ Ve Mevlevîlik”
  23 Aralık 2016
  Ercan Yılmaz (YL)
  “Yahya Kemal Ve Haşimde Güzel Algısı”
  16 Aralık 2016
  Doç. Dr. Mehmet Samsakçı (Dr)
  “Tanpınar’ın Eşiğinde: Tanpınar ve Güzel Sanatlar”
  9 Aralık 2016
  Ercan Çankaya (YL)
  “Tanpınar Ve Yahya Kemal’de İstanbul Nostaljisi”
  2 Aralık 2016
  Nesrin Aydın Satar (YL)
  “Tanpınar Günlüklerinde Yeni Tanpınar'lar Aramak”
  18 Kasım 2016
  Dr. Sema Küçükalioğlu (Dr)
  “1894 İstanbul Depreminin İstanbul’a Etkileri”
  11 Kasım 2016
  Dr. İlkay Canan Okkalı (Dr)
  “Turk Resminde İc Mekan”
  4 Kasım 2016
  Filiz Bozan (YL)
  “Tezhip Sanatı Niçin Öğretilmeli?”
  29 Ekim 2016 Cumhuriyet Bayramı
  28 Ekim 2016
  Fikri Kula (YL)
  “Sezai Karakoç’un Şiir Ve Hikâyelerinde Şehir Ve Medeniyet”
  21 Ekim 2016
  Ufuk Sarıtaş (YL)
  “Refik Halit Karay, Sabahattin Ali Ve Nurettin Topçu' Nun Hikâyelerinde Anadolu” 
  14 Ekim 2016
  Dr. Elif Uluğ (Dr)
  “Elemterefiş: Osmanlı İmparatorluğu'nda Batıl İtikatlar Ve Büyü”

 • Osmanlı Türkçesi Derslerimiz Yeniden Başlıyor!
 • Osmanlı Türkçesi Derslerimiz Yeniden Başlıyor!

  Bilgi için: 0212 516 23 56

 • Kubbealtı Konserleri
 • T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu

  Solist: Bekir Ünlüataer
  Saz sanatçıları: Serap Çağlayan (kanun), Yasemin Şehnaz Ayan (kemençe), Gamze Ege Yıldız (tanbur)
  Tarih: 28 Ocak Cumartesi - 16:00
  Yer: Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı Çemberlitaş Binası

 • Diksiyon Derslerimiz Yeniden Başlıyor!
 • Diksiyon Derslerimiz Yeniden Başlıyor!

  Bilgi için : 0212 516 23 56

 • Kubbealtı tez sunumlarında bu hafta: 19. YY Doğu Akdeniz Mücâdelesi - Fatih Erbaş
 • Kubbealtı tez sunumlarında bu hafta Dr. Fatih Erbaş'ın doktora tezini dinleyeceğiz. Konu: 19. YY Doğu Akdeniz Mücâdelesi... Teşrifinizi bekleriz.

  Tarih: 20 Ocak 2017 Cuma
  Saat: 16.00
  Yer: Çemberlitaş Köprülü Medresesi

  Dr. Fâtih Erbaş kimdir?

  Dr. Fatih Erbaş 1986-2014 yılları arasında Genelkurmay Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, NATO ve Harp Akademileri Komutanlığının çeşitli birimlerinde çalıştıktan sonra Kurmay Albay rütbesinde kendi isteği ile emekli olmuştur. Uluslararası Güvenlik Stratejileri konusunda doktora yapan Fatih Erbaş 2014-2016 yılları arasında Kubbealtı Vakfı'nda çalışmıştır. Akademik çalışmalarına devam eden Dr. Fatih Erbaş evli ve iki çocukludur.

  Tüm Tez Sunumları
  20 Ocak 2017
  Dr. Fatih Erbaş (Dr)
  “19. YY Doğu Akdeniz’de Güç Mücâdelesi”
  27 Ocak 2017
  İlkay Şamlı (YL)
  “Kuranda Allah’a Teslimiyet Ve İbn-İ Arabî Yorumu”
  3 Şubat 2017
  Damla Tezel (YL)
  "'Kadınsız Romancı'nın Kadınları: İhsan Oktay Anar"
  10 Şubat 2017
  Emine Öztaner (YL)
  “İstanbul Sokakları’nın Elektrik İle Aydınlatılmasına Giden Yol Ve Aktörleri: Mühendisler, Entellektüeller Ve II. Abdülhamid”
  17 Şubat 2017
  Kamelya Keskin (Dr)
  “Kırım Türklerinin Kültürel Hayatı”
  24 Şubat 2017
  Erdem İlgi Akter (Dr)
  Gelenek Kurguları: Türkiye’de 2000'lerin Başlarında Tasavvuf Musîkisi Kültürel Üretim Alanı
  3 Mart 2017
  Güldane Gündüzöz (Dr)
  Tasavvuf Kültüründe Tâc Sembolizmi
  10 Mart 2017
  Beytullah Bekar (Dr)
  “Almanyalı Türklerin Dili: DeuKisch”
  17 Mart 2017
  Abdullah Dilek (YL)
  “Süryani Patrikliği”
  Geçmiş Tez Sunumları
  6 Ocak 2017
  Adem Bölükbaşı (YL)
  “Türkiye'de Bir Popüler Kültür Alanı Olarak Tasavvuf: Mevlânâ Ve Mevlevîlik Örneği”
  13 Ocak 2017
  Burak Tayiz (YL)
  “Yahya Kemal’de Kültür Ve Medeniyet”
  31 Aralık 2016 Yılbaşı
  30 Aralık 2016
  Yrd. Doç. Dr. Eda Tok (Dr)
  “Mevlevî Şairlerin Şiirlerinde Mevlânâ Ve Mevlevîlik”
  23 Aralık 2016
  Ercan Yılmaz (YL)
  “Yahya Kemal Ve Haşimde Güzel Algısı”
  16 Aralık 2016
  Doç. Dr. Mehmet Samsakçı (Dr)
  “Tanpınar’ın Eşiğinde: Tanpınar ve Güzel Sanatlar”
  9 Aralık 2016
  Ercan Çankaya (YL)
  “Tanpınar Ve Yahya Kemal’de İstanbul Nostaljisi”
  2 Aralık 2016
  Nesrin Aydın Satar (YL)
  “Tanpınar Günlüklerinde Yeni Tanpınar'lar Aramak”
  18 Kasım 2016
  Dr. Sema Küçükalioğlu (Dr)
  “1894 İstanbul Depreminin İstanbul’a Etkileri”
  11 Kasım 2016
  Dr. İlkay Canan Okkalı (Dr)
  “Turk Resminde İc Mekan”
  4 Kasım 2016
  Filiz Bozan (YL)
  “Tezhip Sanatı Niçin Öğretilmeli?”
  29 Ekim 2016 Cumhuriyet Bayramı
  28 Ekim 2016
  Fikri Kula (YL)
  “Sezai Karakoç’un Şiir Ve Hikâyelerinde Şehir Ve Medeniyet”
  21 Ekim 2016
  Ufuk Sarıtaş (YL)
  “Refik Halit Karay, Sabahattin Ali Ve Nurettin Topçu' Nun Hikâyelerinde Anadolu” 
  14 Ekim 2016
  Dr. Elif Uluğ (Dr)
  “Elemterefiş: Osmanlı İmparatorluğu'nda Batıl İtikatlar Ve Büyü”

 • Kubbealtı Sohbetlerinde Bu Hafta: Osmanlı Duvar Resimleri
 • Kubbealtı Sohbetlerinde Bu hafta; Osmanlı Duvar Resimleri: Soyut Tezyînattan Perspektifli Tasvîre


  Konuşmacı: Doç. Dr. Tarkan Okçuoğlu

  Konu: " Osmanlı Duvar Resimleri: Soyut Tezyînattan Perspektifli Tasvîre"

  Tarih: 21 Ocak 2017 Cumartesi

  Yer: Çemberlitaş Köprülü Medresesi

  Tüm Sohbetler

  21 Ocak 2017
  Doç. Dr. Tarkan Okçuoğlu
  “Osmanlı Duvar Resimleri: Soyut Tezyînattan Perspektifli Tasvîre.”
  28 Ocak 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  4 Şubat 2017
  Alparslan Babaoğlu
  “Ebrû Ve Gelenek”
  11 Şubat 2017
  Dr. Ayhan Pala
  “Osmanlı Hânedânında Evlilikler”
  18 Şubat 2017
  Doç. Dr. Mehmet Samsakçı
  “Kapanan Bir Perde: Türk-İslâm Ölüm Estetiği ve Şâhide Mîrâsımız”
  25 Şubat 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  4 Mart 2017
  Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan
  “Ulûfelü Câsuslar Ve Yarar Mürtedler: 16. Yüzyılda Osmanlı İstihbârâtı”
  11 Mart 2017
  Prof. Dr. Câsim Avcı
  “İslâm-Bizans İlişkileri”
  18 Mart 2017
  Selim İleri
  “50 Yıldan Edebiyat Anıları”
  25 Mart 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  1 Nisan 2017
  Prof. Dr. Baha Tanman
  “İstanbul’daki Rifâî Tekkeleri”
  8 Nisan 2017
  Derya Türkan-Murat Aydemir
  Ahenk Konseri
  15 Nisan 2017
  Dursun Gürlek
  “Vefâtının 60. Yılında İbnü’l-Emin Mahmud Kemal”
  22 Nisan 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  29 Nisan 2017
  Prof. Dr. Kenan Gürsoy
  “Şahsiyetli Olmak”
  Geçmiş Sohbetler
  14 Ocak 2017
  Dr. Sinan Genim
  “Geçmişten Günümüze İstanbul’un İskânı Ve Bugünü”
  7 Ocak 2017
  Prof. Dr. Mustafa Fayda
  “Hz. Peygamber Ve Gayr-i Müslimler”
  31 Aralık 2016 Yılbaşı
  24 Aralık 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  17 Aralık 2016
  Prof. Dr. Abdullah Uçman
  “Rızâ Tevfik Ve Tassavvuf Edebiyâtı”
  10 Aralık 2016
  Prof. Dr. Ömer Faruk Harman
  “Din Anlayışımız”
  3 Aralık 2016
  Prof. Dr. Feridun Emecen
  "Sultan Süleyman Ve Çağı: İmparatorluk, Siyâset ve İdâre”
  26 Kasım 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  19 Kasım 2016
  Beşir Ayvazoğlu
  “Beş Şehir’i Yeniden Okumak”
  12 Kasım 2016
  Prof. Dr. Mehmet İpşirli
  “Balkanlardaki Osmanlı Kültür Mîrâsı”
  5 Kasım 2016
  Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç
  “Geleneksiz Dindarlık Ve Yol Açtığı Problemler”
  29 Ekim 2016 Cumhuriyet Bayramı
  22 Ekim 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  15 Ekim 2016
  Prof. Dr. Selçuk Mülayim
  “Mîmar Sinan’ın Mezarında Teşhis-i Meyyit”
  8 Ekim 2016
  Prof. Dr. Nurhan Atasoy
  “Saray Nakkaşı Kara Memi”
  1 Ekim 2016
  Solist Münip Utandı
  Kubbealtı Hocaları Konseri

 • Gerçek ilim adamı, mütevâzı insan ve gönül ehli Prof. Dr. Orhan Okay hocamız Hakk'a yürümüştür.
 • Gerçek ilim adamı, mütevâzı insan ve gönül ehli Prof. Dr. Orhan Okay hocamız Hakk'a yürümüştür. Cenâzesi yarın (14 Ocak) öğle namazından sonra Fatih Camii'nden kaldırılacaktır. Cenâb-ı Allah'tan rahmet dileriz.

 • Kubbealtı Sohbetlerinde Bu Hafta
 • Kubbealtı Sohbetlerinde Bu hafta; Geçmişten Günümüze İstanbul'un İskânı ve Bugünü


  Konuşmacı: Dr. Sinan Genim

  Konu: "Geçmişten Günümüze İstanbul'un İskânı ve Bugünü"

  Tarih: 14 Ocak 2017 Cumartesi

  Yer: Çemberlitaş Köprülü Medresesi

  Tüm Sohbetler

  14 Ocak 2017
  Dr. Sinan Genim
  “Geçmişten Günümüze İstanbul’un İskânı Ve Bugünü”
  21 Ocak 2017
  Doç. Dr. Tarkan Okçuoğlu
  “Osmanlı Duvar Resimleri: Soyut Tezyînattan Perspektifli Tasvîre.”
  28 Ocak 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  4 Şubat 2017
  Alparslan Babaoğlu
  “Ebrû Ve Gelenek”
  11 Şubat 2017
  Dr. Ayhan Pala
  “Osmanlı Hânedânında Evlilikler”
  18 Şubat 2017
  Doç. Dr. Mehmet Samsakçı
  “Kapanan Bir Perde: Türk-İslâm Ölüm Estetiği ve Şâhide Mîrâsımız”
  25 Şubat 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  4 Mart 2017
  Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan
  “Ulûfelü Câsuslar Ve Yarar Mürtedler: 16. Yüzyılda Osmanlı İstihbârâtı”
  11 Mart 2017
  Prof. Dr. Câsim Avcı
  “İslâm-Bizans İlişkileri”
  18 Mart 2017
  Selim İleri
  “50 Yıldan Edebiyat Anıları”
  25 Mart 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  1 Nisan 2017
  Prof. Dr. Baha Tanman
  “İstanbul’daki Rifâî Tekkeleri”
  8 Nisan 2017
  Derya Türkan-Murat Aydemir
  Ahenk Konseri
  15 Nisan 2017
  Dursun Gürlek
  “Vefâtının 60. Yılında İbnü’l-Emin Mahmud Kemal”
  22 Nisan 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  29 Nisan 2017
  Prof. Dr. Kenan Gürsoy
  “Şahsiyetli Olmak”
  Geçmiş Sohbetler
  7 Ocak 2017
  Prof. Dr. Mustafa Fayda
  “Hz. Peygamber Ve Gayr-i Müslimler”
  31 Aralık 2016 Yılbaşı
  24 Aralık 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  17 Aralık 2016
  Prof. Dr. Abdullah Uçman
  “Rızâ Tevfik Ve Tassavvuf Edebiyâtı”
  10 Aralık 2016
  Prof. Dr. Ömer Faruk Harman
  “Din Anlayışımız”
  3 Aralık 2016
  Prof. Dr. Feridun Emecen
  "Sultan Süleyman Ve Çağı: İmparatorluk, Siyâset ve İdâre”
  26 Kasım 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  19 Kasım 2016
  Beşir Ayvazoğlu
  “Beş Şehir’i Yeniden Okumak”
  12 Kasım 2016
  Prof. Dr. Mehmet İpşirli
  “Balkanlardaki Osmanlı Kültür Mîrâsı”
  5 Kasım 2016
  Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç
  “Geleneksiz Dindarlık Ve Yol Açtığı Problemler”
  29 Ekim 2016 Cumhuriyet Bayramı
  22 Ekim 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  15 Ekim 2016
  Prof. Dr. Selçuk Mülayim
  “Mîmar Sinan’ın Mezarında Teşhis-i Meyyit”
  8 Ekim 2016
  Prof. Dr. Nurhan Atasoy
  “Saray Nakkaşı Kara Memi”
  1 Ekim 2016
  Solist Münip Utandı
  Kubbealtı Hocaları Konseri

 • Kubbealtı Sohbetlerinde Bu hafta
 • Kubbealtı Sohbetlerinde Bu hafta; Geçmişten Günümüze İstanbul'un İskânı ve Bugünü


  Konuşmacı: Dr. Sinan Genim

  Konu: "Geçmişten Günümüze İstanbul'un İskânı ve Bugünü"

  Tarih: 14 Ocak 2017 Cumartesi

  Yer: Çemberlitaş Köprülü Medresesi

  Tüm Sohbetler

  14 Ocak 2017
  Dr. Sinan Genim
  “Geçmişten Günümüze İstanbul’un İskânı Ve Bugünü”
  21 Ocak 2017
  Doç. Dr. Tarkan Okçuoğlu
  “Osmanlı Duvar Resimleri: Soyut Tezyînattan Perspektifli Tasvîre.”
  28 Ocak 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  4 Şubat 2017
  Alparslan Babaoğlu
  “Ebrû Ve Gelenek”
  11 Şubat 2017
  Dr. Ayhan Pala
  “Osmanlı Hânedânında Evlilikler”
  18 Şubat 2017
  Doç. Dr. Mehmet Samsakçı
  “Kapanan Bir Perde: Türk-İslâm Ölüm Estetiği ve Şâhide Mîrâsımız”
  25 Şubat 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  4 Mart 2017
  Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan
  “Ulûfelü Câsuslar Ve Yarar Mürtedler: 16. Yüzyılda Osmanlı İstihbârâtı”
  11 Mart 2017
  Prof. Dr. Câsim Avcı
  “İslâm-Bizans İlişkileri”
  18 Mart 2017
  Selim İleri
  “50 Yıldan Edebiyat Anıları”
  25 Mart 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  1 Nisan 2017
  Prof. Dr. Baha Tanman
  “İstanbul’daki Rifâî Tekkeleri”
  8 Nisan 2017
  Derya Türkan-Murat Aydemir
  Ahenk Konseri
  15 Nisan 2017
  Dursun Gürlek
  “Vefâtının 60. Yılında İbnü’l-Emin Mahmud Kemal”
  22 Nisan 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  29 Nisan 2017
  Prof. Dr. Kenan Gürsoy
  “Şahsiyetli Olmak”
  Geçmiş Sohbetler
  7 Ocak 2017
  Prof. Dr. Mustafa Fayda
  “Hz. Peygamber Ve Gayr-i Müslimler”
  31 Aralık 2016 Yılbaşı
  24 Aralık 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  17 Aralık 2016
  Prof. Dr. Abdullah Uçman
  “Rızâ Tevfik Ve Tassavvuf Edebiyâtı”
  10 Aralık 2016
  Prof. Dr. Ömer Faruk Harman
  “Din Anlayışımız”
  3 Aralık 2016
  Prof. Dr. Feridun Emecen
  "Sultan Süleyman Ve Çağı: İmparatorluk, Siyâset ve İdâre”
  26 Kasım 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  19 Kasım 2016
  Beşir Ayvazoğlu
  “Beş Şehir’i Yeniden Okumak”
  12 Kasım 2016
  Prof. Dr. Mehmet İpşirli
  “Balkanlardaki Osmanlı Kültür Mîrâsı”
  5 Kasım 2016
  Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç
  “Geleneksiz Dindarlık Ve Yol Açtığı Problemler”
  29 Ekim 2016 Cumhuriyet Bayramı
  22 Ekim 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  15 Ekim 2016
  Prof. Dr. Selçuk Mülayim
  “Mîmar Sinan’ın Mezarında Teşhis-i Meyyit”
  8 Ekim 2016
  Prof. Dr. Nurhan Atasoy
  “Saray Nakkaşı Kara Memi”
  1 Ekim 2016
  Solist Münip Utandı
  Kubbealtı Hocaları Konseri

 • Sohbet toplantımız ve kurslarımız hava muhalefeti sebebiyle ertelenmiştir.
 • Sohbet toplantımız ve kurslarımız hava muhalefeti sebebiyle ertelenmiştir.

 • Klasik Mûsikîmizin Kaynakları-Edvâr Seminerleri
 • Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı’nda Îranlı araştırmacı Muhammed Hüseynî tarafından Klasik Türk Mûsikîsinin Kaynakları-Edvar dersleri verilecektir. tıklayınız.

 • Kubbealtı Sohbetleri Bu Hafta: "Hz. Peygamber Ve Gayr-i Müslimler" Mustafa Fayda
 • Konuşmacı: Doç. Dr. Mustafa Fayda

  Konu: "Hz. Peygamber Ve Gayr-i Müslimler"

  Tarih: 7 Ocak 2017 Cumartesi

  Yer: Çemberlitaş Köprülü Medresesi

  Tüm Sohbetler

  7 Ocak 2017
  Prof. Dr. Mustafa Fayda
  “Hz. Peygamber Ve Gayr-i Müslimler”
  14 Ocak 2017
  Dr. Sinan Genim
  “Geçmişten Günümüze İstanbul’un İskânı Ve Bugünü”
  21 Ocak 2017
  Doç. Dr. Tarkan Okçuoğlu
  “Osmanlı Duvar Resimleri: Soyut Tezyînattan Perspektifli Tasvîre.”
  28 Ocak 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  4 Şubat 2017
  Alparslan Babaoğlu
  “Ebrû Ve Gelenek”
  11 Şubat 2017
  Dr. Ayhan Pala
  “Osmanlı Hânedânında Evlilikler”
  18 Şubat 2017
  Doç. Dr. Mehmet Samsakçı
  “Kapanan Bir Perde: Türk-İslâm Ölüm Estetiği ve Şâhide Mîrâsımız”
  25 Şubat 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  4 Mart 2017
  Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan
  “Ulûfelü Câsuslar Ve Yarar Mürtedler: 16. Yüzyılda Osmanlı İstihbârâtı”
  11 Mart 2017
  Prof. Dr. Câsim Avcı
  “İslâm-Bizans İlişkileri”
  18 Mart 2017
  Selim İleri
  “50 Yıldan Edebiyat Anıları”
  25 Mart 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  1 Nisan 2017
  Prof. Dr. Baha Tanman
  “İstanbul’daki Rifâî Tekkeleri”
  8 Nisan 2017
  Derya Türkan-Murat Aydemir
  Ahenk Konseri
  15 Nisan 2017
  Dursun Gürlek
  “Vefâtının 60. Yılında İbnü’l-Emin Mahmud Kemal”
  22 Nisan 2017
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  29 Nisan 2017
  Prof. Dr. Kenan Gürsoy
  “Şahsiyetli Olmak”
  Geçmiş Sohbetler
  31 Aralık 2016 Yılbaşı
  24 Aralık 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  17 Aralık 2016
  Prof. Dr. Abdullah Uçman
  “Rızâ Tevfik Ve Tassavvuf Edebiyâtı”
  10 Aralık 2016
  Prof. Dr. Ömer Faruk Harman
  “Din Anlayışımız”
  3 Aralık 2016
  Prof. Dr. Feridun Emecen
  "Sultan Süleyman Ve Çağı: İmparatorluk, Siyâset ve İdâre”
  26 Kasım 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  19 Kasım 2016
  Beşir Ayvazoğlu
  “Beş Şehir’i Yeniden Okumak”
  12 Kasım 2016
  Prof. Dr. Mehmet İpşirli
  “Balkanlardaki Osmanlı Kültür Mîrâsı”
  5 Kasım 2016
  Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç
  “Geleneksiz Dindarlık Ve Yol Açtığı Problemler”
  29 Ekim 2016 Cumhuriyet Bayramı
  22 Ekim 2016
  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu
  Mûsikîmizde Bu Ay
  15 Ekim 2016
  Prof. Dr. Selçuk Mülayim
  “Mîmar Sinan’ın Mezarında Teşhis-i Meyyit”
  8 Ekim 2016
  Prof. Dr. Nurhan Atasoy
  “Saray Nakkaşı Kara Memi”
  1 Ekim 2016
  Solist Münip Utandı
  Kubbealtı Hocaları Konseri

 • Türkiye'de Popüler Bir Kültür Alanı Olarak Tasavvuf
 • Bilgi için: 0212 516 23 56'yı arayınız. Tüm Tez Sunumları

  6 Ocak 2017
  Adem Bölükbaşı (YL)
  “Türkiye'de Bir Popüler Kültür Alanı Olarak Tasavvuf: Mevlânâ Ve Mevlevîlik Örneği”
  13 Ocak 2017
  Burak Tayiz (YL)
  “Yahya Kemal’de Kültür Ve Medeniyet”
  20 Ocak 2017
  Dr. Fatih Erbaş (Dr)
  “19. YY Doğu Akdeniz’de Güç Mücâdelesi”
  27 Ocak 2017
  İlkay Şamlı (YL)
  “Kuranda Allah’a Teslimiyet Ve İbn-İ Arabî Yorumu”
  3 Şubat 2017
  Damla Tezel (YL)
  "'Kadınsız Romancı'nın Kadınları: İhsan Oktay Anar"
  10 Şubat 2017
  Emine Öztaner (YL)
  “İstanbul Sokakları’nın Elektrik İle Aydınlatılmasına Giden Yol Ve Aktörleri: Mühendisler, Entellektüeller Ve II. Abdülhamid”
  17 Şubat 2017
  Kamelya Keskin (Dr)
  “Kırım Türklerinin Kültürel Hayatı”
  24 Şubat 2017
  Erdem İlgi Akter (Dr)
  Gelenek Kurguları: Türkiye’de 2000'lerin Başlarında Tasavvuf Musîkisi Kültürel Üretim Alanı
  3 Mart 2017
  Güldane Gündüzöz (Dr)
  Tasavvuf Kültüründe Tâc Sembolizmi
  10 Mart 2017
  Beytullah Bekar (Dr)
  “Almanyalı Türklerin Dili: DeuKisch”
  17 Mart 2017
  Abdullah Dilek (YL)
  “Süryani Patrikliği”
  Geçmiş Tez Sunumları
  31 Aralık 2016 Yılbaşı
  30 Aralık 2016
  Yrd. Doç. Dr. Eda Tok (Dr)
  “Mevlevî Şairlerin Şiirlerinde Mevlânâ Ve Mevlevîlik”
  23 Aralık 2016
  Ercan Yılmaz (YL)
  “Yahya Kemal Ve Haşimde Güzel Algısı”
  16 Aralık 2016
  Doç. Dr. Mehmet Samsakçı (Dr)
  “Tanpınar’ın Eşiğinde: Tanpınar ve Güzel Sanatlar”
  9 Aralık 2016
  Ercan Çankaya (YL)
  “Tanpınar Ve Yahya Kemal’de İstanbul Nostaljisi”
  2 Aralık 2016
  Nesrin Aydın Satar (YL)
  “Tanpınar Günlüklerinde Yeni Tanpınar'lar Aramak”
  18 Kasım 2016
  Dr. Sema Küçükalioğlu (Dr)
  “1894 İstanbul Depreminin İstanbul’a Etkileri”
  11 Kasım 2016
  Dr. İlkay Canan Okkalı (Dr)
  “Turk Resminde İc Mekan”
  4 Kasım 2016
  Filiz Bozan (YL)
  “Tezhip Sanatı Niçin Öğretilmeli?”
  29 Ekim 2016 Cumhuriyet Bayramı
  28 Ekim 2016
  Fikri Kula (YL)
  “Sezai Karakoç’un Şiir Ve Hikâyelerinde Şehir Ve Medeniyet”
  21 Ekim 2016
  Ufuk Sarıtaş (YL)
  “Refik Halit Karay, Sabahattin Ali Ve Nurettin Topçu' Nun Hikâyelerinde Anadolu” 
  14 Ekim 2016
  Dr. Elif Uluğ (Dr)
  “Elemterefiş: Osmanlı İmparatorluğu'nda Batıl İtikatlar Ve Büyü”

 • Kubbealtı Sohbetleri Prof. Dr. Feridun Emecen
 • Bilgi için 0212 516 23 56'yı arayınız.

 • Tez
 • Bilgi için: 0212 516 23 56'yı arayınız

 • Tez sunumu
 • Bilgi için 0212 516 23 56

 • Kubbealtı Kursları Başlıyor!
 • Kubbealtı Kültür ve Sanat Akademisi kursları şu kategorilerde başlıyor; Ney, Ud, Klasik Kemençe, Kânun, Tanbur, Uslûp/Repartuar, Hat, Tezhib, Osmanlı Türkçesi, Osmanlı Arşiv Belgeleri okuma, Farsça-Türkçeyi Doğru ve Güzel Konuşma Bilgi için 0212 516 23 56

 • Altın Öğütler
 • Altın Öğütler

 • Kubbealtı Vakfında Tez Sunumu
 • Kubbealtı Tez Sunumlarında yer almak için bizi arayabilirsiniz. 0212 516 23 56

 • Kubbealtı Vakfı Bursları için mürâcaatlar başladı
 • Burs başvuruları 1 Eylül-30 Eylül tarihleri arasında Cumartesi ve Pazar hariç saat 14.00-16.00 arasında Kemal Y. Aren'e şahsen yapılacaktır. Başvuru için 2 adet fotoğraf ve öğrenci belgesi gerekmektedir. Kubbealtı bursları yalnızca yüksek lisans ve doktora öğrencileri içindir. Lisans öğrencilerine burs verilmemektedir. Adres: KEMAL Y. AREN Kara Mustafa Paşa Medresesi, İstanbul Fetih Cemiyeti Kitabevi Yeniçeriler Cad. No: 43 Çarşıkapı-Beyazıt Tel: 0212 516 63 87 e-mail: kubbealtibilgi@gmail.com

 • Osmanlı Türkçesi Kurs Kayıtları Başladı
 • Osmanlı Türkçesi kursumuz için: 0212 516 23 56'yı arayınız

 • Tez Sunumu
 • Bu haftaki doktora tez sunumumuz Dr. Fatih Bozkurt'a âit. Konu: Tereke Defterleri ve Osmanlı Maddî Kültüründe Değişim Siz de dâvetlisiniz. Dr. Fâtih Bozkurt kimdir? Fatih Bozkurt, 1978 yılında Manisa’da doğdu. 2000 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl Celal Bayar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde başladığı yüksek lisans eğitimini “Maliye Nezareti Temettuat Defterlerine Göre Gördes Kazası’nın Sosyal ve Ekonomik Durumu” başlıklı tez çalışmasıyla 2003 yılında tamamladı. Ardından Sakarya Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Tarih Ana Bilim dalında doktora programına başladı. Tereke Defterleri ve Osmanlı Maddî Kültüründe Değişim (1785-1875 İstanbul Örneği) adlı doktora tezini Ağustos 2011 tarihinde tamamladı. Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü’nde 2012’den beri öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

 • Dursun Gürlek
 • KONU: İstanbul'da İki Ulemâ Semti: Fatih ve Sülemaniye Tarih: 16 Ocak 2016 Cumartesi Saat: 16:00 Yer: Çemberlitaş Köprülü Medresesi 23 Ocak 2016 Mehmet Güntekin- Mûsıkî Târihimizde Bu Ay 30 Ocak 2016-Prof. Dr. Hatice Aynur-İstanbul’da Kadınların Yaptırdığı Çeşmeler 06 Şubat 2016-Prof. Dr. Abdullah Uçman-Hayat Karşısında Edebiyat 13 Şubat 2016-Dursun Gürlek-Kültür Dünyamızın Çelebileri 20 Şubat 2016- Mehmet Güntekin-Mûsıkî Târihimizde Bu Ay 27 Şubat 2016-Doç. Dr. Gültekin Yıldız- Osmanlıdan Günümüze Mapushâneler 05 Mart 2016- 12 Mart 2016 19 Mart 2016 26 Mart 2016 02 Nisan 2016 09 Nisan 2016 16 Nisan 2016 30 Nisan 2016

 • Altın Öğütler
 • Kararlarında aceleci olma. Hükümlerini teennî ve basîretle vermek bahtiyârlıktır.

 • Yeni kitaplarımız
 • Sâmiha Ayverdi'nin Belkıs Dengiz ve Anne Marie Schimmel ile mektuplaşmaları...

 • Birol Emil
 • Dâvetlisiniz

 • Tez Sunumu
 • Yeni yılın ilk faâliyeti: Dr. İlona Baytar'ın doktora tez sunumuna dâvetlisiniz. Tarih: 8 Ocak 2016 Cuma Saat: 16.00 Dr. İlona Baytar kimdir? İstanbul’da doğdu, 1999’da İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. YTÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzecilik bölümünde hazırladığı “Gösteren Gösterilen Gören Bağlamında Dolmabahçe Sarayı’nın Sergi Politikasının İncelenmesi”, başlıklı teziyle yüksek lisansını tamamladı. İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünde başladığı doktora çalışmasını 2012’de “Abdülmecid, Abdülaziz ve II. Abdülhamid Dönemlerinde Saray Mobilyasının Üslup Açısından İncelenmesi” başlıklı teziyle tamamlayarak doktora derecesini aldı. 2001 yılından itibaren Milli Saraylar’da görev yapan Baytar, aynı zamanda YTÜ Milli Saraylar Meslek Yüksek okulunda Sanat Tarihi ve Uygarlık Tarihi derslerini vermektedir. Tez Adı :Abdülmecid, Abdülaziz ve II. Abdülhamid Dönemlerinde Saray Mobilyasının Üslup Açısından İncelenmesi / İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Danışman :Prof. Dr. Zühre İndirkaş, Prof. Dr. Baha Tanman, Prof. Dr. Edhem Eldem

 • Osmanlı Türkçesi derslerimiz başlıyor
 • Osmanlı Türkçesi derslerimiz başlıyor