Duyurular

Prof .Dr. Ali Murat Daryal Beyefendi Hakk'ın rahmetine kavuşmuştur. Bugün (16 Mart Perşembe) ikindi namazını müteâkip Şâkirin Camii’nde kılınacak cenâze namazının ardından defnedilecektir. Allah rahmet eylesin.

Prof. Dr. Ali Murat Daryal 1931'de İstanbul'da doğdu; 1950'de Taksim Erkek Lisesi'nden sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap-Fars Filolojisi ve daha sonra da Psikoloji Bölümlerinden mezun oldu. Aynı Üniversite'nin İslâm Tedkikleri Enstitüsü'nde çalışmalar yaptı. Bazı orta-öğretim kurumlarında din dersi öğretmenliğinden sonra 1966 yılında İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü öğretim görevliliğine tayin edildi. Buranın Fakülteye dönüştürülmesinden sonra, "İslâm'ın Doğuşu ve İlk Yayılışının Psiko-sosyal Açıdan Tahlili" adlı çalışmasıyla doktor unvanını aldı. 1998 yılında Din Psikolojisi Anabilim Dalı profesörü ve aynı yıl yaş haddinden emekli oldu Basılmış Kitapları:Kurban Kesiminin Psikolojik Temelleri; Dinî Hayatın Psiko-sosyal Temelleri; Psiko-sosyal Açıdan Medeniyetler ve Mesajları; İslâm'ın Değerleri ve Yorumları adlı son eseri 2016 yılında yayımlandı.

Çalışmalarını son nefesine kadar devam ettiren Hocamız 16 Mart 2/17 tarihinde vefat etti. Ailesi ve sevenlerinin başı sağ olsun Mevlâ rahmet eyleye.